Název piva vzešel z hlasování na sociálních sítích. Ve většině návrhů bylo nějakým způsobem obsaženo slovo med, ostatně i brtník je včelař staročesky. „Brtník byl člověk, který vybíral brtě, což byly včely v úlu nebo v dutinách stromů,“ popsal sládek Marcel Hofman, podle kterého je nové pivo výborné.

Tak šel čas. Univerzitní centrum Telč poskytlo zázemí studentům univerzity, nyní se tam konají nejrůznější akce.
Univerzitní centrum Telč slaví dvacetiny. Zavzpomínejte s námi, jak šel čas

Starostu Vladimíra Brtníka tato shoda náhod pobavila. „Z pivovaru se mě ptali, jestli by mi to nevadilo. Já jsem řekl, že jsem naopak poctěn. Je to náhoda, že zrovna Brtník je starostou, tak tomu ale nebude vždy a věřím, že to pivo bude i v době, kdy Brtník už starostou nebude,“ sdělil Deníku s úsměvem.

Jedním z těch, kteří navrhovali název piva Brtník, byl i jeho syn. A protože byl na Instagramu první, vyhrál pětilitrový soudek piva. Jelikož však není plnoletý, bude si muset na první ochutnání ještě počkat.

Starosta přitom prozradil, že on sám už nové pivo zkusil. „Byl jsem pozván na křest, na kterém bohužel nemohu být, tak jsme předtočili krátkou zdravici. Při ní jsem si už pivo dal a chutnalo mi,“ řekl.

Takto by měla vypadat lokalita, kde stál do roku 2015 zimní stadion. Vizualizace: poskytlo Město Telč
Telč oživí bývalý zimní stadion: vznikne park, parkoviště a amfiteátr

Na dotaz, jak Telčský brtník chutná, krátce zhodnotil, že není sladké. Med v chuti necítil, což ho trochu překvapilo.

„Já nejsem žádný velký pivař, když někam jdeme, dám si třeba tři piva. Vybírám si Plzeň nebo piva z Telče, máme tu tři pivovary, tak to střídám,“ podělil se o svůj vztah k zlatavému moku.

Aktuální nabídka Panského pivovaru Telč:

  • Telčský NÁDENÍK 10°
  • Telčský HOLOMEK 11°
  • Telčský ŠAFÁŘ 11,5°
  • Telčský HOFMISTR 12°
  • Telčský KLÍČNÍK 13°– IPA
  • Telčská ZAHRADNÍK 12° – zelené pivo

Medové pivo Brtník uvařili v Panském pivovaru Telč pod vedením zkušeného sládka Marcela Hofmana. Jedná se o rozšíření současné nabídky řemeslných piv. „Konkrétně se jedná o Single Malt & Single Hop 11° spodní ležák, který bude dochucen akátovo-květovým medem roku 2023 od Pavla Štefky. Hlavní kvašení proběhlo v kvasné kádi na spilce,“ popsal sládek.

Takto by měla vypadat lokalita, kde stál do roku 2015 zimní stadion. Vizualizace: poskytlo Město Telč
Telč oživí bývalý zimní stadion: vznikne park, parkoviště a amfiteátr

Po křtu bude přímo v jednom ze sálů Panského dvora Telč Retro party s Djem Zamoranem. Kromě medového piva bude Zelený čtvrtek pochopitelně patřit i zelenému pivu. To v Panském dvoře Telč nese název Zahradník a je na čepu už od pondělí. Kdo by snad přijel autem, může si koupit lahev domů.