Překvapil vás zisk křesla v evropském parlamentu, nebo jste jej přeci jen v souladu s předvolebními průzkumy očekávala?

Doufala jsem v něj, ale do poslední chvíle jsem si jistá nebyla. Kandidátka byla totiž jako celek velice silná, plná osobností a kroužkování s tím mohlo pohnout. Páté místo rozhodně nebyla jistota i s ohledem na nejistý výsledek voleb. Rozptyl, který ukazovaly předvolební průzkumy, byl dost zásadní. Takže – zisk křesla mně velice mile překvapil.

Vnímáte výsledek jako určitou satisfakci za všeobecně známé problémy, kterými jste si v posledních sedmi letech prošla?

Ano, jistou satisfakcí mi je velké množství preferenčních hlasů – téměř bez jakékoliv kampaně. Bez sítí, bez diskusí, bez článků. Shodli jsme se totiž na tom, že chceme vést pozitivní kampaň zaměřenou opravdu na odbornější témata a směrovanou k EU. Moje aktivní účast by ji mohla posunout někam jinam. A to nikdo z nás nechtěl.

Jana Nagyová

  • narodila se 26. září 1970 v Košicích
  • od roku 2009 žije v Jihlavě
  • v jihlavském zastupitelstvu byla od roku 2014
  • na začátku roku 2018 se z politiky stáhla
  • v roce 2022 se vrátila do politiky

Ale do Bruselu jste se dostat chtěla, je to tak?

Ano, dodnes si pamatuji moment, kdy jsem byla poprvé v evropském parlamentu v roce 1997, na exkurzi, a říkala si, že tahle práce by se mi moc líbila. A „už“je to tady (úsměv). No, ale na rovinu – práce v evropském parlamentu není žádná procházka růžovým sadem a v současné celoevropsky dost vyostřené době očekávám, že to bude náročnější, než kdy předtím. Ale těším se, ne že ne. Splnil se mi dávný sen.

Jakým oblastem se chcete v evropském parlamentu věnovat?

Ráda bych se ve výborech věnovala tomu, k čemu mám poslední roky nejblíže – průmyslu, energetice a dopravě. Považuji to za oblasti, kterých se činnost EP a evropská legislativa v posledních letech existenčně dotýká a když se nic neudělá, tak z České republiky zůstane skanzen sloužící jako evropský tranzitní severojižní a východozápadní dopravní koridor s převažujícími přetíženými kamiony likvidujícími naše silnice. Samozřejmě, konkrétně bude záležet, jak dopadnou  vyjednávání v rámci politických frakcí a jak si nakonec jako europoslanci za ANO rozdělíme kompetence.

Obžalovaní Nazar P. a Michal J. na lavici obžalovaných před Okresním soudem v Jihlavě.
Krádež žetonů v casinu v Čížově za miliony korun. Bezcenný plast, naznal soud

Opustíte Jihlavu a jihlavské zastupitelstvo, nebo budete do Bruselu dojíždět?

Nemám v plánu stěhování. Mám tady děti a zázemí. Jihlavské zastupitelstvo se pokusím zvládnout, záleží kolikrát za rok budou termíny plenárních zasedání EP kolidovat s termíny jihlavského zastupitelstva. Navíc, mototrasy jsou tady výrazně hezčí než v Belgii (úsměv). Takže budu dojíždět.

Hnutí ANO se na Vysočině dařilo velmi dobře, čím si takový úspěch vysvětlujete?

Protože „makáme“ (smích). To je samozřejmě v nadsázce.

A bez nadsázky?

Myslím si, že je to výsledek několika proměnných. Jednak celkově nespokojenost lidí s vládní politikou a jejich způsobem komunikace. Jednak pozitivní kampaň, intenzivní osobní kampaň a velice dobří diskutéři v televizních diskusích za ANO. No a samozřejmě, to vše v kombinaci s podporou vedení hnutí.

Nehoda u Kostelce.
Dvě nehody u Kostelce: auta po silnici létala jako kulečníkové koule

Letos výrazně vzrostla volební účast, dá se z toho odvodit, že veřejnost začíná evropská politika zajímat? A že se v ní lidé orientují?

Jsem přesvědčena, že by podpora ANO byla ještě vyšší, kdyby lidi pochopili, že v rámci evropského parlamentu je mít jednoho až dva poslance pro zemi nevýhodné, protože jejich vyjednávací síla ve frakcích je minimální. A tím pádem nemají ani sílu realizovat svůj program. Zde platí, že čím víc mandátů, tím silnější vyjednávací pozice a tím lepší pro Českou republiku jako celek. Například Spolu nemá v EP žádných šest mandátů – ale tři, dva a jeden. Takže jediným, kdo má v tuto chvíli opravdu silnou vyjednávací pozici v EP po těchto volbách, je ANO se sedmi mandáty. A to je škoda i pro Česko… Jsme malá země, toto tříštění sil je prostě pro nás špatně.

Mohlo by vás zajímat: Pohádkový hrad s ikonickou věží i zatopený lom. Poznejte obec na Vysočině

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová