Brzkov je v pohotovosti. Obyvatele vyděsily plány na možné otevření uranového dolu u Brzkova, které na březnové návštěvě Vysočiny naznačil premiér Bohuslav Sobotka, a proto začali urychleně jednat. Ve vsi, kde mají už z dřívějších let negativní zkušenosti s těžbou uranu, nyní vznikl spolek Naše budoucnost bez uranu.

Těžbu v lokalitě Brzkova, kde se zásoby uranu odhadují kolem tří tisíc tun, by státní podnik Diamo chtěl rozjet po ukončení těžby v uranovém dole Rožná na Žďársku, kde jsou zásoby jen na několik dalších let. Vláda by o tom, zda se u Brzkova bude těžba připravovat, měla rozhodnout v září. Učiní tak na základě ekonomické analýzy tohoto záměru, kterou jí předloží Diamo.

„V Brzkově nikdo těžbu uranu nechce, jde o velký zásah do života lidí i do životního prostředí. Naší snahou bude udělat maximum pro to, abychom zabránili otevření uranového dolu. Chceme ale také veřejnost informovat o průběhu celé záležitosti, co se kolem toho děje a podobně," vyjádřila se členka spolku Naše budoucnost bez uranu Marie Vencová.

Ta také připomněla, že plány na otevření hlubinného dolu se dotýkají širokého okolí, nejen samotného Brzkova. Ve spolupráci s ekologickým sdružením Calla proto spolek připravuje k tématu besedu pro veřejnost. Ta se uskuteční 27. června od osmnácti hodin v brzkovském kulturním domě.

„Ve spolku je nás zatím osm, ale určitě se k nám po této besedě přidají další lidé. Ještě mám v živé paměti, jak před osmi lety místní protestovali proti stejným plánům australské firmy Uran Limited. Petici podepsala spousta lidí. Nakonec to pro nás dopadlo dobře. Jenže v té době jsem neměla pocit ohrožení, teď je ta hrozba reálnější," doplnila Vencová.

Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla jsou plány na otevření dolu v Brzkově nereálné. „Státu jde hlavně o udržení uranového průmyslu, přestože se těžba uranu u nás vůbec ekonomicky nevyplatí. Těžba na Rožínce bude během několika let ukončena," zmínil Sequens.

Pokud vláda záměr přece jen odsouhlasí, budou přípravné práce trvat asi sedm let. Těžba by se do Brzkova přesunula právě z Rožné a zaměstnat by měla podle plánu stovky horníků asi 16 let.

V brzkovském dole se pokusně kutalo v letech 1976 až 1990, od roku 1984 zde horníci pokusně těžili. Důl byl v devadesátých letech zasypán a revitalizován.

ZUZANA MUSILOVÁ