„Budeme záležitost projednávat na radě města, sejde se organizační tým průvodu a začátkem června se rozhodneme,“ uvedla starostka Miroslava Švaříčková.

Zatímco městské slavnosti naplánované na 22. května oslavující dvacet let města už nebyly a nebudou ani napřesrok, morový průvod se dá uskutečnit i příští rok. „V minulosti byl průvod nepravidelně, nic nebrání tomu, aby byl v roce 2023, pak 2025 a opakoval se dále v pětiletých intervalech," připomněla starostka s tím, že průvod je zapsaný na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR a radnice se zavázala udržovat tuto tradici nadále.

I když se neuskuteční průvod, kterého se účastní zhruba dva tisíce přihlížejících, starostka věří, že se bude konat alespoň pouť, a to podobně jako loni. Mimo dva církevní průvody se konal i tradiční zpěv ponocného z věže a další doprovodné akce.

Přesto se kulturní akce pomalu vrací. V Brtnici by se poslední červnový víkend měla konat i další tradiční akce, Brtnické kovadliny. „Je to převážně venkovní akce, při které se už po dvanácté setkají kováři z různých koutů republiky, ale i zahraničí“, podotkla starostka.

Kováři zde předvádí své kumštýřské řemeslo a pod jejich rukami vznikají nádherné umělecké výrobky. Ty se následně stanou součástí místní expozice v sýpce.