Byl postaven v 70. letech minulého století a měl sloužit jako záložní úkryt v případě ohrožení státu. Letos se však těší zájmu návštěvníků při speciálních prohlídkách, začátkem září se uskuteční naposledy. Komentované prohlídky nabízí Muzeum Tesla ve spolupráci se Zařízením služeb pro Ministerstvo vnitra a městem Třešť u příležitosti dne památek.

„Prohlídky jsou každou hodinu. Začne se v osm hodin ráno a poslední proběhne ve čtyři hodiny odpoledne. Objednat se může kdokoliv. Pokud by se stalo, že by bylo v danou hodinu už plno, protože počet je vlastníkem objektu omezený, nabídneme jiné volné prohlídkové časy," informoval průvodce Jiří Šťastný.

Návštěvníci se mohou těšit na plně zachované prostory a pořád ještě funkční přístroje a výbavu, která měla sloužit pro záchranu života. Prohlídky ukážou dvě patra ze čtyř. Horní dvě totiž slouží jako skladiště. Podle průvodce Šťastného jsou stejně v podzemí nejzajímavější části.
„Nedá se říci, na co se lidé mohou těšit nejvíce, celý objekt je zajímavý sám o sobě. V současné době je zachovaný do posledního přístroje. Při prohlídce projdeme celými dvěma patry, která jsou v podzemí. Bude možnost prohlédnout si například kotelny, filtrace vzduchu, komunikační ústředny a mnoho dalšího. Přece jen nejzajímavější je ale asi sál bojového velení, který minule vyvolal největší zájem," uvedl Šťastný.

Letos se uskutečnily už dvě prohlídky. „První prohlídka byla hned po odtajnění v roce 2011. Ta byla volně přístupná bez průvodce. Druhá prohlídka proběhla u příležitosti parního léta a tam jsme už zajistili komentování. Na rok máme od vlastníka objektu určitý počet prohlídek a ten bude touto sobotu vyčerpán. Od nového roku ale plánujeme zase další," nastínil Šťastný.
Na donedávna utajovaném areálu na okraji Třeště proběhly v některých částech budovy opravy za pět milionů korun. Řešilo se, co bude s prostory dále.

„Původně si prostory chtěla pronajmout firma, která plánovala zřídit datové centrum. Pronájem sice proběhl, ale nakonec firma od smlouvy odstoupila. Dá se tedy říct, že bunkr je už třetím rokem opuštěný," řekl Šťastný.

Čtyřpodlažní hlavní budova areálu ukrývá dvě nadzemní a dvě podzemní patra. Každé podlaží má rozlohu 1 480 čtverečních metrů. Dvoupatrový podzemní objekt postavila v sedmdesátých letech vláda ČSSR a poskytoval možnost ukrytí a přežití zhruba dvěma stům padesáti lidem. Koncem osmdesátých let se v objektu konalo i velké cvičení požárníků a složek civilní obrany.