Na ostatních místech Jihlavska čápy netrpělivě vyhlížejí, objevit by se tam měli každým dnem.

„V úterý byli ve Stonařově spatřeni celkem čtyři čápi. Hnízdo v areálu zemědělského družstva jeden z nich obsadil a ostatní tři nad ním kroužili. Domníváme se, že šlo o jedince, které čapí pár vyvedl už předloni, kdy měl čtyři mladé. Loni se rodičům podařilo odchovat jednoho potomka," sdělil starosta Stonařova František Plavec s tím, že ve středu ráno už na místě pozorovali jen jednoho čápa.

„Během jednoho dvou dnů by měla dorazit i samička, ta vždy přilétá s menším zpožděním oproti svému partnerovi," doplnil stonařovský starosta.

Na čápy zatím čekají v Hodicích a v Lukách nad Jihlavou. Letos pro ně v Hodicích přichystali velké překvapení, a to stěhování hnízda. Stávající hnízdo se totiž nachází na velmi nevhodném místě na sloupu elektrického vedení u hlavní silnice. Nové hnízdo budou mít čápi jen o několik desítek metrů dále přes silnici, v areálu místní základní školy.

„Až se čápi vrátí, zahnízdí a budou mít mladé, zorganizujeme stěhování. To se provádí tehdy, když jsou na to mladí dostatečně připraveni, tedy ve věku minimálně tří týdnů," vysvětlil hodický starosta Josef Bakaj.

Do nového hnízda se přesunou mláďata, jejich rodiče by si je tam pak měli po nějaké chvíli najít sami. Až se rodinka na novém hnízdě zabydlí, staré hnízdo se shodí. Podle dosavadních zkušeností tuto změnu čápi zvládají bez větších problémů.

Zaregistrovali jste na Jihlavsku místa, kam se čápi po zimě už vrátili? Své postřehy, náměty, případně fotografie můžete zaslat k nám do redakce na e-mail: redakce.jihlavsky@denik.cz.

ZUZANA MUSILOVÁ