„Kolečka, která jsou původní, se vždy vzpříčí,“ upozornil na závadu Antoš, který by rád hodiny znovu zprovoznil, a tak sehnal firmu, která by opravu provedla přibližně za osmdesát tisíc korun. „Po údržbě by se stroj dal provozovat perfektně, jenže církev o to nemá zájem,“ shrnul situaci Antoš.

Srdce přitom bije do původního zvonu, který Němci za války nesundali. Podle Antoše mají i místní lidé zájem na tom, aby hodiny znovu odbíjely. „Až budeme mít finance, pustíme se do oprav, o snahách pana Antoše vůbec nevím,“ řekl duchovní správce farnosti Vyskytná nad Jihlavou Vavřinec Martin Šiplák.

Podle Antoše je paradoxem, že se o hodiny staral a církev o tom netušila. „Osm let jsem je provozoval, dělal jsem to na oplátku za to, že jsem směl mít na věži umístěnou anténu kvůli provozování internetu,“ objasnil Antoš.

Natahovat hodiny je fyzicky velmi náročné. Kromě výstupu patnácti dřevěných schodů na věž je hlavně třeba 168 krát otočit klikou, aby závaží stouplo nahoru. „Zadýchal by se u toho i sportovec, já sám jsem si vždy musel dát dvě až tři pauzy,“ zasmál se Antoš. Práci si snažil usnadnit elektrifikací. Podle jeho slov by byl schopný stroj znovu zprovoznit, pokud by došlo k potřebné výměně koleček.