Vandalismus a sprejerství, to jsou podle osmdesátky Jihlavanů v současné době nejpalčivější problémy města. Shodli se na nich při úterním veřejném setkání občanů a vedení jihlavské radnice s názvem Desatero problémů města. „Cílem setkání bylo zjistit, jaké problémy ve městě vnímají občané města Jihlavy aktuálně jako nejpodstatnější a které je podle jejich názoru nutné co nejdříve řešit. Občané mohli přijít diskutovat o problémech a možnostech jejich řešení s vedením a zaměstnanci magistrátu," přiblížila za Zdravé město Jihlava Lenka Marečková.

Podle účastnice setkání Marie Nováčkové je sprejerství nejpalčivějším problémem města proto, že se s ním Jihlavané setkávají na každém rohu. „Bydlím v panelovém domě a je to neustále dokola. Čmáranice na fasádě zamalujeme a za pár dnů tam jsou znova, s tím by se mělo něco dělat," řekla Nováčková.

Jihlavská radnice nechala pro sprejery zhruba před rokem zlegalizovat dvě nové plochy ve městě. Správně si však od tohoto kroku neslibovala, že v krajském městě nelegální čmáranice na fasádách domů vymizí. „Chtěli jsme lidem, kteří se chtějí takto výtvarně projevovat, umožnit to, aby se nemuseli bát, když chtějí něco pěkného vytvořit. Ti, kteří ve sprejování vidí adrenalinový sport, to rozhodně neodradí a čmárat budou dál," řekl již dříve náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

Výsledky úterní dvouhodinové diskuse o nejpalčivějších problémech města budou ještě před předložením radě či zastupitelstvu města ověřeny veřejnou anketou. Anketní lístek k této problematice bude součástí květnového vydání Novin jihlavské radnice a bude k dispozici i na webových stránkách města.