Voják Pavel Dítě z Třebíče, Jana Pelánová z Jihlavy nebo například Pavlína Vaňková z Pelhřimova. Vysočinských podpisů se pod deklarací nachází přes tři sta, přičemž poměr členů IZS a podporovatelů je zhruba jedna ku třem. „Podle našich informací máme kompletně naočkovaných přes osmdesát procent personálu. O tom, jak se ostatní zaměstnanci k této problematice staví, se nemůžeme bohužel vyjádřit. Předpokládáme však, že většina naplní očkovací schéma do konce února, tak jak předpokládá současné znění vyhlášky,“ uvedl na téma povinného očkování mluvčí vysočinské záchranné služby Petr Janáček.

Upozornil tak na jeden z argumentů autorů deklarace, že mezi pracovníky IZS a ozbrojených sil je proočkovanost vysoko nad celostátním průměrem, přičemž složky doposud zvládaly bez problému fungovat i bez vakcinace.

Ptá se i ombudsman

Vyhlášku, která od března povinné očkování zavádí, vydala předchozí vláda. Nová k ní ještě stanovisko nevydala, a tak se do problematiky vložil i ombudsman Stanislav Křeček. „Na základě informací od ministra zdravotnictví následně veřejný ochránce práv zváží, zda využije svého oprávnění a navrhnne Ústavnímu soudu zrušení jiného právního předpisu nebo jeho jednotlivých ustanovení, popřípadě do tohoto řízení vstoupit,“ informoval úřad ombudsmana na svém webu.

Konopí. Ilustrační foto.
Víkend na Jihlavsku plný drog: před jízdou si dali marihuanu, přišli o řidičák

Možným dopadem vyhlášky je zejména odliv pracovníků. Podle autorů deklarace by to byl problém zejména pro policii, neboť ve většině krajích republiky hlásí policisté podstav. Vysočinské ředitelství se k problému vyjádřit odmítlo, protože policie se rozhodla postupovat jednotně v celorepublikovém měřítku. Obdobnou odpověď podali i hasiči. „Názor na očkování je osobní záležitostí každého člena sboru, proto se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ sdělila mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

V sousedním Jihomoravském kraji si s možnými výpověďmi již lámou hlavu. „Lze samozřejmě předpokládat, že někteří příslušníci budou tuto možnost zvažovat. Nicméně žádný právní předpis zatím neřeší situaci, co v případě, pokud dojde k porušení vyhlášky,“ upozornil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Problematická deklarace

Petice proti povinné vakcinaci složek IZS a ozbrojených sil aktuálně čítá dohromady téměř šestadvacet tisíc podpisů. Nakolik jde o číslo věrohodné je však otázkou. Deklaraci totiž může podepsat kdokoli, několikrát, a vydávat se přitom za člena IZS. Jediný kontrolní mechanismus, kterým deklarace disponuje, je totiž ověřovací email.

Vladislav Jiroušek vedl jihlavskou zoo téměř čtyřicet let.
Člověk se nesmí hned podělat, vzpomíná na útěk levharta exředitel Zoo Jihlava

Její autoři však s největší pravděpodobností přesto budou slavit úspěch. Nová vládní garnitura o osudu vyhlášky sice ještě oficiálně nerozhodla, podle prvotních vyjádření ji však zruší. „Nové vedení ministerstva je proti plošnému povinnému očkování i povinnosti očkovat se podle věku. Chceme vyhlášku změnit. Konečné stanovisko předložíme nejpozději v polovině února,“ nastínil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

PETICE

- K 11. 1. 2022 25 596 podpisů.

- 6 065 pracovníků IZS nebo ozbrojených sil.

- 19 631 podporovatelů.

- Na Vysočině přes 340 podpisů.