Když začala loni městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) dodávat zhruba desetině jihlavských domácností vodu, prezentovala vše radnice jako úspěch ve vleklých sporech. Lidem, kterých se změna týkala, se zároveň snížily účty za vodu.

Stalo se tak poté, kdy městský advokát Radek Ondruš vypověděl Vodárenské akciové společnosti (VAS) smlouvu a následně od ní odstoupil. Okresní vodoprávní úřad v Pelhřimově tak nařídil povinnost veřejné služby, která ale byla podle náměstka primátorky Petra Laštovičky (ODS) nucenou prací. „Nesmí se vykazovat žádné zisky,“ poodhalil. Soud však na konci loňského roku rozhodl, že si Ondruš nesjednal stanovisko rady města a tak provozní smlouva VAS nadále platí.

Lidé, který se změna týkala, tak nyní mohou očekávat dopis, ve kterém se jim primátorka města Karolína Koubová (Fórum Jihlava) omluví a najdou v něm také další instrukce a informace. Půjde v podstatě jen o změnu čísla účtu, kam budou posílat zálohy za vodu. A o navýšení ceny. „Týká se to především obyvatel příměstských částí Zborné, Pístova, Popic, části Kosova a také části Doliny a Starých Hor,“ upřesnil mluvčí radnice Radovan Daněk.

Jihlava na změně vydělá

Ač už nebude provozovatelem městská společnost, Jihlava na změně paradoxně vydělá. „VAS nám zaplatí 8 milionů korun jako nájemné a my se zbavíme břemene faktur za vodu předanou, která město stála 17,6 milionů. Z nájemného jsme nedostali nic,“ řekl Laštovička a pro úplnost ještě zopakoval: „Tímto dodatkem město dostává 8 milionů a za vodu nic neplatí.“

Jihlavané mohou zároveň očekávat, že další změna bude na rok následovat. „Během tří týdnů jsme bez soudů dohodli dodatek ke smlouvě. V něm jsme stanovili, že VAS bude majetek provozovat do konce roku 2020 a od roku 2021 ho provozovat nebude. Víme, že nájemní smlouva skončí, protože jsme se tak dohodli,“ je si jistý Laštovička.

Nic nebrání tomu, aby Jihlava dostala pro městskou společnost povolení k provozování. Zatím není jisté, jestli to bude JVAK, nová divize v rámci Služeb města Jihlavy nebo zcela nový subjekt. „Cílem města je a stále bude, aby vodárenskou infrastrukturu na území Jihlavy vlastnilo a samo provozovalo. Je to i v programovém prohlášení rady a město z těchto nároků nehodlá ustoupit,“ uzavřel náměstek.