Čepička si přitom uvědomuje, že řada obětí trestných činů o případu s nikým nemluví. Jiní třeba přijdou jen do Bílého kruhu bezpečí. „Jedna třetina našich klientů ani nebyla na policii, je to skrytá trestná činnost,“ potvrzuje případový manažer s tím, že těmto lidem pomáhá Bílý kruh bezpečí psát trestní oznámení a nabízí i doprovod na policii či k soudu. „Máme z poslední doby dva případy, kdy pachatelé dostali pět let nepodmíněně,“ dodává.

Jen za loňský rok měla poradna 1597 kontaktů, většina lidí se ozvala přes telefon. „Z důvodu covidu jsme přešli na poradenství online, spojovali jsme se s obětmi prostřednictvím skype a docela to fungovalo,“ říká k další novince Ctibor Čepička. Není nezajímavé, že čtyři pětiny klientů jsou ženy.

Poradna přitom letos slaví deset let svého fungování, jednatel Antonín Křoustek vzpomíná na začátky, kdy bylo potřeba dát dohromady kolektiv. „Naše poradenství musí být komplexní, lidé musí dostat odpovědi od psychologa i od právníka. Dávali jsme poradnu dohromady v době největší ekonomické krize, nebyly peníze a tím, že jsme začínali, nás nikdo nechtěl podpořit,“ vybavuje si dodnes, kdy už může poděkovat za podporu městu i krajskému úřadu.

Jihlavská pobočka funguje pro celou Vysočinu, přijet tam mohou i lidé z okolních krajů. Je nejmladší a měla být i nejmenší. To ale už není. „Kolegové z jiných měst říkají, že v Jihlavě musí být šílená kriminalita, že není možné mít tolik klientů,“ směje se Antonín Křoustek „My ale máme kriminalitu nejmenší v republice, navázali jsme dobrou spolupráci s organizacemi, které s obětmi trestných činů pracují,“ vysvětluje závěrem.

Bílý kruh bezpečí v Jihlavě

adresa: Žižkova 1683/13, Jihlava

e-mail: bkb.jihlava@bkb.cz

telefon: 606 631 551

bezplatná linka telefonické krizové pomoci: 116 006