„Od 1. července bude cena pitné vody stát 48,60 korun za metr krychlový. Cena vody stočné odkanalizované bude navýšena na 35,20 korun za metr krychlový. Stále jsou to ale nižší částky než účtuje SVAK," informoval náměstek primátora Jihlavy Radek Popelka (ANO).

Firma SVAK bude od července účtovat za metr krychlový pitné vody 56,44 korun a za stočné 38,41 korun. Lidé odebírající vodu od SVAKu zaplatí za litr vody 94,85 korun. Litr vody od JVAKu vyjde na 83,80 korun, což je o jedenáct korun méně. Částky jsou uvedeny s DPH.

Dle ředitele JVAKu firma vodné a stočné nezdražovala od roku 2014. Důvodů k červencovému zvýšení poplatku je prý hned několik. „Navyšuje se například cena za energie. Chceme také mírně navýšit mzdy zaměstnancům. O tři procenta zvedneme mzdy těm, kteří u nás pracují více než tři roky," vyjmenoval některé důvody provozní ředitel JVAKu Jiří Benáček.

Obchodní společnost JVAK byla založena na konci roku 2010. Zakladatelem a jediným vlastníkem společnosti je město Jihlava. „Hlavním posláním společnosti je správa, údržba, provoz a rozvoj vodohospodářského majetku ve vlastnictví statutárního města Jihlavy," dodal Benáček. Další část vodohospodářského majetku patří SVAKu. Ten funguje jako dobrovolné sdružení měst a obcí. Vznikl v roce 1993 a v současné době sdružuje celkem 24 měst a obcí z jihlavského okresu.

Cena vody zahrnuje vodné a stočné. Vodné jsou veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody z veřejného vodovodu. Stočné financuje odvádění a čištění odpadních vod. Cena vody je jednotná jak pro domácnosti, tak pro firmy, města a obce.