Historická budova s rytým letopočtem 1581 byla výrazně upravena po požáru v roce 1957, poté už se střídali jen její majitelé, kteří se do velkých oprav nepouštěli, a podle toho také stavba vypadá. Nyní rychtářský špýchar patří pod obec, která začala s rekonstrukcí.

Její první etapa vyjde na půl milionu korun. „Na začátku října se začala opravovat zeď v dezolátním stavu. Vedle opravy obvodových zdí se bude řešit ještě odvodnění. Akce potrvá zhruba ještě měsíc. Hotovo musí být nejpozději 15. listopadu,“ sdělila Miroslava Bártů, starostka obce Suchá, pod níž Prostředkovice spadají.

Zda se bude v renovování pokračovat i později, starostka obce zatím neví. „Druhá etapa záleží na tom, jak se rozhodne nové zastupitelstvo obce, takže jakým způsobem se bude dál pokračovat, zatím nevíme. Mluvilo se o střešní krytině,“ dodala závěrem Miroslava Bártů.

Zásah řemeslníků už byl více než nutný. „Zdivo je narušeno četnými trhlinami způsobenými vlhkostí a zemním tlakem. Kritický je stav zejména severní zdi, na níž je patrné výrazné vychýlení. Jelikož je přízemí v současnosti přibližně 120 centimetrů pod úrovní okolního terénu, do objektu zatéká a na jaře je přízemí zatopeno až do výšky cca 80 centimetrů. Statika objektu je dále narušena zemním tlakem navýšené, intenzivně zatěžované přilehlé komunikace,“ popsala v létě stav špýcharu mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu Ilona Ampapová.