Ceny zeleniny nedělají zákazníkům radost. To potvrdil i předseda představenstva společnosti COOP na Vysočině Vladimír Stehno. „Myslím, že zákazníci mají dost informací a vědí, že většina zeleniny je z dovozu. To má na ceny vliv,“ poznamenal. Jak upřesnil, odebírá obchodní řetězec COOP zeleninu od stálého dodavatele. „To je firma Bovys. Vedoucí prodejen už vědí, kolik čeho objednat. Například zelenina, která se neprodá, končí podle předpisů v biologickém odpadu,“ dodal Stehno. COOP navíc podle předsedy nabízí akční slevy, kdy je možné nakoupit i zeleninu levněji.

V prodejně firmy Bovys v Brodě podle prodavaček zelenina, která se neprodá, je nabídnuta zákazníkům s vysokou slevou. „S ohledem na koronavirus je trh nevyzpytatelný a někteří odběratelé nechtějí riskovat,“ sdělila Tereza Helvinová z Bovysu.

Na vegetariánská jídla se specializuje jihlavské bistro Natur Styl, ale kvůli cenám zeleniny se zdražovat nechystá. „My u nás čerstvou zeleninu používáme minimálně. Jen na saláty. Vaříme hlavně z kořenové zeleniny a ta není tak drahá,“ vysvětlila vedoucí Kamila Lafeuntalová.

Papriky si odpustí

Vysoká cena zeleniny vede Alenu Zápotočnou z Havlíčkova Brodu aby si třeba papriky na čas odpustila. „Mám invalidní důchod. Salát se dá udělat i z mrkve nebo celeru,“ prohlásila.

S vysokými cenami zeleniny se musejí smířit zákazníci obchůdku U Hejkalů v Havlíčkově Brodě. „My s ohledem na ceny odebíráme od dodavatelů minimum,“ sdělil vedoucí Josef Landa. Jak dodal, musí si zákazníci na vysoké ceny zeleniny zvyknout. „Hlavně teď na jaře, kdy je zima a zelenina je z dovozu. V sezoně je levnější,“ poznamenal.

Vysoké ceny zeleniny vedou podle předsedy spolku zahrádkářů z Havlíčkova Brodu k zajímavým situacím. „Lidé se nás často ptají, jestli máme v naší kolonii pozemky. Aby si mohli pěstovat vlastní zeleninu. Pozemky nejsou,“ poznamenal zahrádkář.

Tisíce brambor ve skladech

Ve srovnáni s paprikami naopak ceny brambor, starších, a domácích tak extrémní nejsou. Jak informovala na svém facebooku Česká agrární komora, jsou ve velkoskladech české brambory ke koupi i za čtyři koruny. „V tuzemských skladech leží tisíce tun brambor. Čeští pěstitelé mají přebytek kvůli epidemii, protože restaurace a školní jídelny nefungují,“ uvedla Agrární komora České republiky.

To potvrdil i Ladislav Hájek ze zemědělské akciové společnosti Havlíčkova Borová. „Samozřejmě covidová opatření jsou znát. Jsou zavřené restaurace, školní jídelny, takže na odběru jsme to pocítili,“ poznamenal. Zemědělci z Borové nabízejí kilo brambor k jídlu za 8 korun, při odběru nad sto kilo je sleva.

Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky jsou nyní papriky drahé proto, že se prodává výhradně skleníková produkce z dovozu. Domácí produkce přijde na pulty až na sklonku léta. „Jednou z cest, jak výkyvy zmírnit je budování skleníků, prohlásil s tím, že ani tak papriky levné nebudou. Ve sklenících se bude na jaře topit topit a to podle Hanky je na ceně znát.

Náhlý skokový růst ceny nějakého druhu zeleniny není žádnou novinkou. „Loni to byl květák, předloni brambory,“ řekl Deníku zemědělský analytik Petr Havel.

Kolik stojí zelenina

Prodejna Bovys – paprika žlutá a oranžová 59.90 za kilo, květák 69.90 a brambory rané 13.90 za kilo
Obchůdek U Hejkalů – paprika červená 84.90 za kilo, brambory 9.90 za kilo
COOP – paprika červená 99.90 za kilo (v akci) paprika žlutá a oranžová 69.90 za kilo (v akci) brambory 6.90, rané 24.90
Billa – papriky červené a žluté 99.90 za kilo, květák 69, brambory rané 27.90.