Co ho letos potěšilo, je to, že ceny stromků na Jihlavsku nijak rapidně oproti loňskému roku nevzrostly, vesměs zůstaly stejné.

„To rád slyším, alespoň něco se letos nezdražuje, jinak je to pro peněženku docela zátěž. Že bychom ale měli stromek umělý, nepřipadá v úvahu, prostě máme rádi tu vůni a i ten nepořádek z živého stromu, i když je pravda, že o ten se stará manželka," usmál se včera ráno u prodejny stromků u Dělnického domu v Jihlavě Karel Novotný.

Rodina Novotných si jako většina lidí z Vysočiny pořizuje nejraději smrk. „Tady na Vysočině je to jakási tradice, kupovat smrky ztepilé nebo lesní. Je to tím, že Vysočina je oblast, kde přirozeně smrky rostou, takže lidé jsou na ně odmalička zvyklí. V nížinách, jako je například Berounsko, kde rostou borovice, tam zase zákazníci kupují borovice. Je to způsobené regionální odlišností," vyjádřil se Petr Šíma, vedoucí obchodní sekce firmy Abies Vysočina, která se zabývá prodejem a pěstováním vánočních stromků.

Dalším oblíbeným druhem vánočních stromků jsou také smrky stříbrné nebo borovice. Ty navíc vydrží déle svěží než smrčky.

„Nejdražší je už tradičně jedle. U ní začínáme na 329 korunách. Pak záleží, jak je vysoká, ale hlavně jak je kvalitní, tedy hustá, a jaký má tvar," vyjádřil se Robert Šíma s tím, že s cenami stromků firma Abies za posledních pět let nehýbala.

Rapidní zvýšení cen stromků se netýká ani jihlavské Správy městských lesů. Ta začne stromky v Jihlavě-Lesnově prodávat od pondělí. „Díval jsem se na ceník a srovnával ho s loňským rokem, někde je to stejné, někde ceny stouply, ale maximálně o deset korun. Je to zřejmě u těch stromků, které jsme museli brát z plantáží, protože jinak bychom neuspokojili poptávku," vysvětlil lesní Martin Hricko, který má prodej stromků v Lesnově na starosti.

Podle něj se lidé na vánoční stromky dotazují už nyní. „Už nám volají a ptají se, jestli zase budeme mít, zájem je vždycky velký," dodal Hricko. V Lesnově budou v nabídce stromy jako smrk ztepilý a pichlavý, jedle bělokorá a kavzkazská, nebo borovice černá.