„Promoce se při tom na škole odehrávají dvakrát ročně, po ukončení letního a zimního semestru,“ říká Drahomíra Fialová, vedoucí studijního oddělení.

Tradičním místem pro jejich pořádání se pak stává secesní aula, která je zde zanechána téměř v původní podobě v jaké byla už za fungování soudu a vysoké školy zemědělské. „Snažíme se uchovávat duch místnosti, protože si myslíme, že má svoji atmosféru,“ sdělila Ing. Hana Pospíchalová, vedoucí kanceláře rektora.

Kapacita auly je však maximálně sto osob, což škola řeší větším množstvím akademických obřadů. I pondělní promoce byla v tomto směru omezena a to tak, že každý z absolventů si mohl pozvat šest hostů.

Velké emoce

„Cítím se moc dobře, spadl mi kámen ze srdce,“ uvedla Monika Matějů z Kamenice nad Lipou, která také za studenty přednesla projev. Studium prý zvládala bez větších problému, i když některé zkoušky těžké byly, dodala.

Většina bývalých studentů se prý také chystá ve studiu i nadále pokračovat. V případě Moniky Matějů je to například management v Jindřichově Hradci.

„Pociťuji jen samé štěstí. Jsem nadšena,“ uvedla také Ivana Mejzlíková. I ona se chystá jít studovat dál.

Vysoká škola má nejhezčí insignie

Čtyři roky jsou staré vysokoškolské insignie, které jsou během obřadů používány (jedná se například o zdobené řetězy, které má rektor a ostatní hodnostáři kolem krku– pozn. red.).
„Insignie jsou spjaté s krajem Vysočina. Obsahují totiž materiály, které se vyskytují na Vysočině a dokonce i některé motivy kraje. Jeden z nich, kladívka, navazuje na hornickou tradici Jihlavy. Dokonce i lidé, kteří stojí za jejich zrodem jsou z Vysočiny,“ vysvětluje Hana Pospíchalová.

V loňském roce nastoupilo na Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě více jak 2200 studentů. Vybrat si mohli ze šesti studijních oborů. V letošním školním roce jich bude ještě o něco více.

Zuzana Mračková