Ačkoli masky čertů občas naháněly strach i dospělým, všichni si tuto tradici pochvalovali. „I na mě jako malou holku chodili, ale to byla jiná parta. Je pravda, že za mého dětství měli čerti pouze začerněné obličeje, teď už mají masky. Vypadají opravdu strašidelně, viďte. Jsem moc ráda, že i po tolika letech se u nás na tento zvyk nezapomnělo,“ řekla s úsměvem Jana Pelantová, do jejíhož domu zamířil Mikuláš se svoji partou za dvouletým Honzíkem.

Jedním z čertů, kteří po Studénkách včera pobíhali a hledali zlobivé děti, byla jednadvacetiletá Zuzana Eliášová. „Chodím už čtvrtým rokem a opravdu mě to moc baví. První dva roky jsem dělala anděla, ale v tom jsem se necítila moc dobře. Čert je pro mě to pravý,“ smála se mladá dívka.

Ta, stejně jako Jana Pelantová, zavzpomínala na své dětství. „Před čerty jsem se jako malá zamykala v pokoji. Schovávala jsem se pod postel, aby si mě náhodou neodnesli. Bála jsem se jich. No a teď straším děti já. Největší obavy z nás mají ti, co opravdu zlobí. Ono je asi potřeba jednou do roka jim trochu nahnat strach, aby pak byli hodnější,“ řekla reportérům Deníku, kteří s mikulášskou partou obešli několik domů ve vsi, jednadvacetiletá Zuzana.