Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tradičně sleduje počasí v jihlavských Hruškových Dvorech a v nedalekém Hubenově. Nejvyšší teplota byla rovných 35 stupňů, v Hruškových Dvorech jí bylo dosaženo hned první červencový den. Naopak nejméně bylo také tam 11. července, bylo to 4,3 stupně.

Celkem osmnáct dní bylo v krajském městě Vysočiny letních s teplotou nad pětadvacet stupňů a šest tropických, to bylo ještě o pět stupňů více. Extrémní teploty přitom byly na začátku a na konci měsíce, konkrétně prvního, šestého a pak třiadvacátého až šestadvacátého července. V Hubenově to bylo dvanáct letních a tři tropické dni.

Je zajímavé, že první den v červenci bylo v Hubenově nejen největší teplo, ale také největší úhrn srážek. Ten den napršelo 19,3 mm. Oproti tomu v Hruškových Dvorech napršelo maximálně „jen“ 11,2 milimetrů a to dvanáctého července, naopak den po nejnižší teplotě v měsíci. Liší se i součet srážek za měsíc na obou stanicích, napršelo 72,6 a 43,3 milimetrů.

Uplynulý měsíc se zkrátka nijak nelišil od těch v předchozích letech. „Červenec 2019 ve srovnání s normálem hodnotíme jako normální teplotně a srážkově. Odchylka teploty vzduchu od normálu dosáhla 0,6 °C a podíl srážek na normálu činil 84 %,“ shrnula Gražyna Knozová z brněnské pobočky ČHMÚ.