Po roční přestávce, kdy byl na náměstí pouze reprodukovaný program z Brna, bude opět znít centrem krajského města živý zpěv. Postarají se o něj žáci Základní umělecké školy.

Jihlavské sbory Gaudium a Radost pod vedením dirigenta Pavla Saláka zazpívají koledy Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce Valaši a Rolničky, rolničky. „Komponovaný večer pak soubory ještě rozšíří o asi půl hodinový program poskládaný z vlastního repertoáru,“ informoval Adam Hruška z Brány Jihlavy, která se ve městě stará o kulturu.

V Jihlavě bylo zpívání koled obohaceno o vystoupení dětí z jihlavské ZUŠ.
Video: Dramatici a tanečnice. Také to patřilo k zpívání koled v Jihlavě

Malí zpěváci koledy nacvičují od poloviny října, dá se tedy říct, že jsou skvěle připraveni. „Spíše se těšíme, než že by byly obavy, dětem věřím,“ odpověděl Deníku Pavel Salák na dotaz, zda převažuje těšení nebo tréma z velké akce. Na pódium přitom bude plno.

„V Radosti máme padesát dětí, v Gaudiu devadesát. Radost tam bude celá, z Gaudia se přihlásilo několik desítek zájemců,“ uvedl sympatický dirigent.

Krampus Vysočina na akcích.
Tipy na Krampus akce. Velkolepá show čeká Polnou, řádit budou i v Jihlavě

Návštěvníků akce by mohlo přijít hodně, v minulosti bývalo na náměstí plno. „Návštěvnost čekáme velkou, protože kdyby přišly jenom rodiče a prarodiče všech dětí, co budou zpívat, máme tam rázem přes tři sta lidí,“ odhadl Hruška. Pochopitelně ale přijdou i další, kteří si chtějí poslechnout koledy a užít si adventní atmosféru. „Co bychom dělali doma? Šli jsme se projít, dáme si medovinu, trdelník, poslechneme koledy,“ chválil si loni adventní náladu například Antonín Černý z Jihlavska.

Nedělním rozsvícením vánočního stromu začal advent také v Jihlavě.
Vánoce v Jihlavě nabídnou dvě kluziště. Vydrží až do února, stejně jako stánky

Kulturní program v době adventu bude samozřejmě bohatší, zahrnuje koncerty na pódiu ve vesničce každou adventní neděli, zpívat budou místní profesionální kapely i různé dětské soubory. Pondělní podvečery pak budou patřit adventním koncertům na radnici. Středy a neděle budou obvykle patřit divadelním představením pro děti, jevištěm bude venkovní pódium, ale také radnice nebo Malá scéna Horáckého divadla Jihlava. Kompletní program lze najít na webu www.dojihlavy.cz.

Chcete si zazpívat koledy? Na adrese www.ceskozpivakoledy.cz se zaregistrujte a uveďte místo, kde se sejdete. Zároveň zde najdete i zpěvník či plakát k akci, nechybějí ani nahrávky koled, které se budou zpívat.

Tradiční akce Deníku s názvem Česko zpívá koledy umožňuje lidem užít si hezký podvečer už třináct let. Veřejnost se potká na náměstích, v kostelech a dalších místech napříč republikou. Texty koled Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce vyjdou také 13. prosince v Jihlavském deníku.

Česko zpívá koledy

- tradiční akce pořádaná Deníkem napříč republikou

- letos se na jihlavské Masarykovo náměstí vrací živý zpěv

- zpívat se budou koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k dvoustovce, stále je možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místa.

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před třinácti lety.

Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku.

„Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce