„Přišlo k nám o zhruba deset procent více lidí než předloni. Za červenec hlásíme kolem 32 tisíc návštěvníků," uvedl správce zámku Bohumil Norek.

Více lidí přichází dle kastelánky Kateřiny Rozinkové i na hrad Roštejn: „Stejně jako všechny hrady, letos i my máme nárůst návštěvníků. V červenci to bylo přes dvanáct tisíc lidi, což je dva až tři krát více než minulé léto."

Norek si myslí, že se zvyšující se návštěvností mohou souviset události ve světě. „Lidé se tady cítí bezpečněji, a proto navštěvují spíš svoji rodnou zemi. A konkrétně u nás je to i počasím. Je chladnější léto, často je zamračeno. Takže lidé nejsou tolik u vody a jdou poznávat hrad," myslí si kastelán telčského zámku.

Na zámku Telč návštěvníky nejvíce láká klasika. „Tradičně lidé nejraději chodí po trase A, což jsou renesanční sály. V těchto prostorách se natáčely pohádky a výklad je tu třeba pro děti záživnější," vyjádřil se Norek. Na hradě Roštejn láká sportovně založené návštěvníky výstup na věž a rozhledna. Většinou dojedou na kolech nebo přijdou po turistických stezkách.

„Přicházejí také rodiny s dětmi, které chodí jednodušší trasou. Trvá jenom dvacet minut, takže je pro nejmenší vhodná," uvedla Rozinková.

NOČNÍ PROHLÍDKY
SE STALY TRENDEM

Hrad i zámek poskytují svým návštěvníkům možnost zažít noční prohlídku. Zámek Telč nemá o zájemce o noční dobrodružství nouzi. „Z hlediska zájmu bychom prohlídky mohli dělat klidně častěji. Je to ale náročná věc, na které se podílí kolem čtyřiceti lidí, takže to není možné. Ale je to dobře, mnoho dobrého škodí," usmál se Norek.

Hrad Roštejn pořádá noční prohlídky i pro celé dětské tábory. „Zrovna včera jsme tu jeden dětský tábor měli, další přijde příští týden, takže zájem je dobrý," vyjádřila se roštejnská kastelánka.

Populárním se stává na zámku Telč i podzemí. Nacházejí se tam podzemní únikové chodby. „Je to tam takové tajuplné, to lidi láká. Zatím je jedna chodba zpřístupněna jenom na třicet metrů," uzavřel Norek.

HELGA MARTINKOVÁ