Spolu s Michalem Petříkem vyrazil za polární kruh i Jaroslav Plavec z Jihlavy.

Na cestu se posádka vozu, který nesl označení Citroën Polar expedition, vydala v sobotu 23. února. „Vyjeli v den, kdy byl na většině míst republiky vyhlášen kalamitní stav. Příznačnější start pro svou dobrodružnou expedici si vybrat nemohli," připomenula česká mluvčí automobilky Citroën a tak trochu i expedice Kateřina Juráňová.

Plavec s Petříkem se prostřednictvím expedice rozhodli prokázat, že zmíněné městské kompaktní SUV Citroën C4 Aircross nepatří jen do města. Oba tito čerstvě dostudovaní právníci si za cíl své cesty velkoryse zvolili přímo polární kruh. Ostatně proč také ne? Vždyť právě nyní se na polárním kruhu objevuje notoricky známá polární zář. „Velkorysý plán dobýt polární kruh si polární expedice Michala Petříka a Jaroslava Plavce splnila začátkem tohoto týdne," potvrdila dosažení jednoho z cílů Juráňová.

Právě čekání na polární záři mohlo být jedinou příčinou, proč by se zamýšlená třítýdenní expedice mohla o něco protáhnout. Tento výjev si ale oba dobrodruzi v žádném případě nechtěli nechat ujít. „Polární zář s intenzitou, s jakou se objevuje pouze jednou za 11 let, se Michalovi s Jaroslavem zjevila na obloze jen pár minut po dosažení polárního kruhu," doplnila Juráňová.

O klíčovém okamžiku poslal přímo z kouzelného severu autentickou výpověď sám Michal Petřík. „Jen pár minut po dosažení polárního kruhu se na obloze zjevila aurora borealis tajemné zelené vlnění. Stáli jsme tak přímo o půlnoci na polárním kruhu a postupem času celou oblohu nad námi ovládla polární zář. Byl to naprosto magický moment, jehož kouzlo nelze slovy ani fotografií vykreslit. Celá noc jakoby se roztančila a po několika desítkách minut se zář rozpustila do noční oblohy," vylíčil ve své zprávě.

Cesta z Česka k polárnímu kruhu ve zmíněném citroënu vedla přes Německo, Dánsko a Švédsko do Norska. Cesta dlouhá okolo tři a půl tisíce kilometrů končila průjezdem norských hor Saltfjellet. „Závěrečnou etapu cesty od Trondheimu až na polární kruh sice komplikovaly velké nánosy sněhu a ledu, ale díky režimu 4x4 Citroënu C4 Aircross se i tento zdánlivý detail podařilo zdolat," popsala zkušenost cestovatelů mluvčí.

Jaroslav Plavec pak připomněl, jak se po „dlouhém" půlročním cestovatelském půstu plán vlastně zrodil. „V hlavě se nám jednoho dne zrodil plán, nejenže projedeme severské země, ale vezmeme to ještě dál, vezmeme to tam, kam až to půjde. Otestujeme sami sebe, dobudeme polární kruh a pojedeme tam, kde nám polární zář bude svítit na cestu," vzkázal z cesty dobrodruh, který pochází z Jihlavy.