Počítá se mimo jiné i s opravou povrchu silnice druhé třídy z Batelova do Třeště. Ta vypadala po zimě jako ementál. Rekonstrukce měla být podle původního projektu provedena z Batelova přes Třešť až za obec Kněžice – k hranicím třebíčského okresu.

Z celé trasy ale zatím kraj opraví jen nejhorší část z Třeště do Batelova. Deníku to potvrdila Hana Strnadová, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství kraje Vysočina.

Šest kilometrů a 30 milionů korun

Oprava téměř šest kilometrů dlouhého úsek z Batelova do Třeště vyjde podle hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka na přibližně třicet milionu korun. „Jde o cenu bez daně z přidané hodnoty,“ poznamenal hejtman.

Stavba by měla začít na konci srpna, po novém asfaltovém povrchu se pak šoféři poprvé svezou nejpozději začátkem října. Dalších deseti a půl kilometru nového povrchu se nejpozději do konce října dočkají řidiči na cestě z Batelova přes Dolní Cerekev do Kostelce.

Tato silnice je zejména v úseku skrz Dolní Cerekev hojně látána, místy jsou v asfaltu i vyjeté koleje.

„V Dolní Cerekvi je to hodně rozbité a zase zalátované, po zimě tu byly díry i dvacet centimetrů hluboké,“ podotkla sedmačtyřicetiletá obyvatelka Dolní Cerekve, paní Líba.

Po opravách bude otázka, jak dlouho silnice zůstane v dobrém stavu. Přitěžují ji prý přetížené kamiony. „Je to špatné. Na této trase jezdí kamiony z rácovského lomu, silnice je vymačkaná, jsou v ní vyjeté koleje,“ ví z každodenní praxe jednapadesáti­letý Josef. Je šoférem linkového autobusu na trase Batelov – Jihlava.

„Je otázka, jak dlouho ale opravená silnice vydrží. Pokud při rekonstrukci nezpevní i podloží, obávám se, že moc dlouho nevydrží. Rekonstrukce je ovšem každopádně potřeba,“ dodal řidič.

Hejtmanství v tuto chvíli ještě nemá jasno, v jakých termínech se bude ten který úsek cesty opravovat. Stanoveny ještě nebyly ani objízdné trasy.

„V současné době se projednávají uzavírky a objížďky. „Ještě nelze přesně říct, odkud kam a kdy budou úseky uzavřené, případně jak po nich bude veden omezený provoz,“ řekla vedoucí krajského odboru dopravy Hana Strnadová.

Současně s rekonstrukcí povrchu zmíněných silnic dojde i na opravu odvodnění silnic, osazení svodidel a směrových sloupků i dopravního značení.