Majitelé chat a chalup na Jihlavsku by měli v současné době zpozornět. Rekreační objekty jsou totiž velkým lákadlem pro zloděje. Na podzim počet vloupání do těchto objektů roste, protože chalupy lidé často zazimují 
a vrací se do nich až na jaře.

„Této situace využívají pachatelé k vloupání do těchto objektů. V některých případech hledají cokoli, co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Jindy pak pachatel hledá jen jídlo a možnost přespání," vyjádřila se mluvčí Policie ČR Eva Kropáčová.

Rekordmanem se na Jihlavsku ve vykrádání chat stal sedmačtyřicetiletý Slovák pobývající v Českých Velenicích. Ten se během dvou týdnů v listopadu roku 2011 vloupal na Jihlavsku do šestačtyřiceti objektů. Odnášel si jídlo, alkohol a oblečení.

Chatu vykradli například Janě Navrátilové z Jihlavy. „Přijeli jsme na chatu a nestačili jsme koukat, byl tam obrovský nepořádek. Naštěstí zmizelo jen jídlo. Od té doby se snažíme chatu více zabezpečovat. Máme okenice na zámek a na chalupu pravidelně zajíždíme i přes podzim a zimu," vyjádřila se Navrátilová.

Zabezpečit okna a dveře doporučuje i policie. „Je potřeba se ujistit, že okna jsou dobře zavřená. Pokud je to možné, umístit na okna uzamykatelné okenice. Také je dobré vybavit dveře bezpečnostním zámkovým systémem nebo mříží. Policie také doporučuje majitelům chat a chalup 
zvážit možnost elektronické ochrany objektu, případně jeho připojení na pult centralizované ochrany," poradila Kropáčová.

Jak podotkla, dále je třeba pamatovat na to, aby se poblíž chaty či chalupy nenacházely pracovní nástroje, jako jsou krumpáče, sekery, páčidla 
a podobně, které by zlodějům mohly usnadnit vloupání do chaty či chalupy. V rekreačním objektu by přes zimu, kdy je navštěvován jen zřídka, neměly zůstávat cenné předměty, které si majitel může odvézt domů. Jedná se především o drobnou elektroniku, starožitnosti nebo šperky.

Proti krádeži či vandalismu majitele chat ochrání také pojištění domácnosti. Tento produkt však v základu často kryje zejména živelní rizika, tedy například škody způsobené požárem, výbuchem, vichřicí nebo vodou. „Při výběru pojištění si lidé musí dát pozor, na co se jejich pojistka vztahuje. Připojištění proti krádeži a vloupání totiž nemusí být vždy zahrnuto do základní varianty pojištění," upozornil David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz.