V Jihlavě byly ve středu k dostání knihy bez daně z přidané hodnoty (DPH), tedy se slevou patnáct procent. Celostátní akce, konaná na Světový den knihy a autorských práv, byla doposud největší akcí českých knihkupců, nakladatelů a distributorů.

Cílem akce bylo podpořit záměr vlády zařadit knihy do třetí sazby DPH ve výši deset procent od ledna roku 2015. Nyní je sazba DPH na knihy patnáct procent. „Svaz českých knihkupců a nakladatelů vítá záměr vlády zařadit knihy do třetí sazby DPH jako krok správným směrem. Poté, co od roku 2008 daň na knihy celkem čtyřikrát vzrostla, je to rozhodně pozitivní obrat. Vnímáme to i jako uznání našich argumentů, že knihy mají svá závažná specifika a hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží," vysvětlil předseda představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

V Jihlavě byly knihy s patnáctiprocentní slevou ve středu k dostání například v knihkupectví Otava. „Byli bychom rádi, kdyby byla DPH na knihy nižší. Na cenách knížek se zvýšení projevuje, lidé si knihy daleko pečlivěji vybírají nebo jim už na ně ani nezbývají peníze," vyjádřila za knihkupectví Otava Jana Kožichová s tím, že o knihy byl ve středu v Jihlavě díky slevě větší zájem.

Na druhou stranu knihkupci konstatují, že i desetiprocentní sazba DPH na knihy bude stále ještě vysoko nad průměrem vyspělých zemí Evropské unie. „Naším dlouhodobým cílem zůstává vyspělým evropským zemím se vyrovnat a věříme, že v tom jsme s vládou zajedno. Je třeba vnímat i to, že Česká republika je malou jazykovou oblastí, avšak s velkou a významnou slovesnou tradicí. Za optimální sazbu daně na knihy, která by naše odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považujeme výši pět procent," řekl Vopěnka.

Za tím stojí i Jana Kožichová. „Snad si lidé uvědomí, že je ostuda, že je u nás DPH na knihy tak vysoká. Jsou státy, kde je nulová, nebo jen čtyřprocentní," podotkla Kožichová.

S ní souhlasí i další jihlavské knihkupectví O. P., které se do středeční akce také zapojilo. „Daň na knihy je u nás skutečně velká. Věřím, že kdyby byla menší, knihy by si chodilo kupovat více lidí. Jestli tato akce pomůže, to se musíte zeptat politiků, ale i to snížení na deset procent se mi zdá málo. Myslím, že optimálních je pět procent," uzavřel za knihkupectví O. P. Miroslav Klusák.