Hnutí ANO je přitažlivá značka. Zájem o vstup do úspěšného politického uskupení mají i desítky lidí na Jihlavsku. Noví lidé se chtějí stát také členy KDU-ČSL, strany, která před třemi roky vypadla z Poslanecké sněmovny a dnes se připravuje být součástí vládní koalice.

Detailní údaje o členské základně na Jihlavsku nejsou v případě hnutí ANO, které zatím nemá kompletně vybudovanou síť organizací podle jednotlivých okresů, k dispozici. Krajská organizace na celé Vysočině má aktuálně přibližně čtyřicet lidí.

Zájem o členství je ale několikanásobný. „Zájemců o členství máme přibližně 270," uvedla aktuální číslo za Vysočinu mluvčí ANO Radka Burketová.

Úspěšné a vlivné hnutí zkrátka láká. Pokud jeho preference vydrží, může být členství v něm výtahem k moci v podzimních komunálních volbách. A ovládnutí radnic se může vrátit v posílení vlivu ANO na celostátní úrovni. Podobně jako tomu bylo v minulosti třeba v případě ODS, která z tradičních stran na české politické scéně v posledním necelém čtvrtstoletí nejvýrazněji ztratila.

Hnutí ANO už začalo zájemce podrobovat důkladnější kontrole, právě na Vysočině jí neudělali nejlepší reklamu dva uchazeči o poslanecké židle v předčasných sněmovních volbách. Lidmi jako Miloslav Bačiak či Jan Sobotka si hnutí nechce image kazit. „Podmínky pro přijímání členů jsme zpřísnili, jsme pečlivější v kontrole a v prověření," zdůraznila Burketová.

Členem Babišovy strany se zájemce stává ve dvou krocích. „Oblastní organizace průběžně schvalují zájemce do stavu uchazečů," popsala postup mluvčí. Z uchazečů, tento status má nyní v celorepublikovém měřítku 350 adeptů, se po uplynutí čekací lhůty stávají řádní členové. Těch má hnutí ANO 1 030.

Také Křesťanská a demokratická unie Československá strana lidová zaznamenala vyšší zájem o členství, ale podle krajského tajemníka strany Josefa Dvořáka nejde o zásadní změnu trendu. „Loni jsme na celé Vysočině přijali přibližně tři desítky nových členů, na Jihlavsku to bylo kolem deseti," přiblížil vývoj členské základny Dvořák.

Podle něho se růst preferencí či volebního zisku na vyšší atraktivnosti lidové strany zatím nikterak neprojevil a dramatický nával uchazečů o partajní legitimaci nečekají ve straně ani v nejbližších měsících. „Jsme tradiční strana, lidi si vybíráme, pracujeme s doporučením členů KDU-ČSL. Než se noví lidé dostanou na zajímavá místa na kandidátkách, i třeba pro komunální volby, tak za nimi musí být vidět práce," poznamenal Dvořák.

KDU-ČSL naopak sází na postup, že na kandidátky zařazuje nestraníky, které vyznávají její hodnoty a principy, a teprve pak je přijímá do svých řad. „Typickým příkladem je náš poslanec Vít Kaňkovský. Ten je už třetí volební období zastupitelem za naši stranu v Třešti, ale členem se stal teprve nedávno," uvedl Dvořák.

Zmíněná ODS naopak přiznala, že od ní lidi odcházejí. Od roku 2006 ztratila na Jihlavsku téměř stovku členů.