Na bocích dvora ve stínu tak odpočívali králíci a v klecích přikrytých větvemi si lebedila drůbež a holubi. Telčská organizace Českého svazu chovatelů totiž pořádala pravidelnou okresní výstavu, při níž se těm nejlepším rozdávaly ceny. Celou akci má pod palcem dlouhá desetiletí jednaosmdesátiletý Jaroslav Dvořáček, který je zároveň předsedou telčské organizace chovatelů.

„Vidíte, tady u tohoto králíka je lístek s bodováním od posuzovatelů. Zohledňuje se hned několik parametrů a maximum je sto bodů. Tento získal 94,5 bodu," přiblížil Dvořáček redaktorce Deníku u jedné z klecí způsob hodnocení králíků. Sám má s nimi totiž bohaté zkušenosti, protože v jednu dobu jich doma choval až na sto padesát. V posledních letech ovšem jejich počet zredukoval na třetinu. „Měl jsem i holuby a slepice, ale od toho jsem upustil. Zůstali mi jenom králíci," upřesnil zkušený chovatel, který se zaměřuje především na české strakáče, což je jedno z nejstarších českých plemen králíka.

Králíci nemají rádi slunce

Na výstavě si lidé mohli prohlédnout více než stovku králíků hned několika plemen. Protože se ale víkend nesl ve znamení tropických teplot, byli schovaní pěkně ve stínu stromů. „Je nutné jim v těchto teplech častěji měnit vodu a také se musí chránit před sluníčkem. To jim vadí," poznamenal Dvořáček.

Králíci se prý začali hodně chovat také jako domácí mazlíčci. „Máme tady zdrobnělé králíky, které mají lidé doma v bytech. Jsou pro děti na hraní," připojil zajímavý postřeh chovatel.

Kromě králíků přivezli chovatelé na výstavu několik drůbežích a holubích plemen. Konkrétně holubáři prý ozvláštňují telčskou chovatelskou organizaci.

Někteří závodí s poštovními holuby

„V organizaci máme 28 členů, z nichž asi 11 závodí s poštovními holuby. Tím naši organizaci obohacují, patří mezi nás už tři roky," vypíchl zajímavost ze základny chovatel. Takzvaní pošťáčkáři nechávají holuby vypouštět třeba až v Holandsku nebo Rakousku a potom čekají, kdy se jim jejich svěřenci vrátí.

„Přijede auto, naloží holuby do klecí a odveze je na místo, odkud se vypouští. Například se v pátek odpoledne odvezou, v sobotu ráno vypustí a do neděle se musí vrátit," přiblížil tento netradiční chovatelský sport Dvořáček.

Holubi mají na nohou závodní kroužky s hodinami, které přesně zaznamenávají, jak dlouho byl daný holub na cestě. Takto se všichni holubi vypustí na jednom místě, a který se stihne vrátit domů dříve, tak vyhrál. „Chovatelé se po závodě setkají, vyhodnotí časy ze závodního kroužku a podle toho určí pořadí," dodal pro úplnost Dvořáček.

Jaroslav Dvořáček je i přes svůj věk velice vitální, chovatelství se věnuje už téměř šedesát let a rád by přivítal v organizaci další nadšené členy. Každou druhou neděli se v chovatelském areálu pořádají výměnné trhy drobného zvířectva. Ten nejbližší je naplánován na neděli 11. srpna od 7 do 11 hodin.