V populaci chrápe přibližně 25 procent mužů a 15 procent žen. A mnozí z nich s tím chtějí skoncovat. „Zájem o zákrok, který je úspěšný více než z osmdesáti procent, je i přes to, že ho nehradí žádná pojišťovna,“ potvrdil primář oddělení ORL jihlavské nemocnice Jiří Musil.

„Naše oddělení provádí vyšetření i vlastní operace lidí, které chrápání a s ním spojené poruchy spánku trápí,“ řekl primář. „Hlasitý spánek” bývá často signálem jiného onemocnění, například vysokého krevního tlaku, obezity, či chronické rýmy.

Může se jím ale především projevit nebezpečný syndrom spánkové apnoe, který vyvolává onemocnění srdce a cévní mozkové příhody. „Hlavní příčinou chrápání jsou poruchy průchodnosti horních cest dýchacích,“ vysvětlil primář Musil. „Nejčastěji odstraňujeme nosní mandle a zmenšujeme mandle krční,“ dodal.

Chrápání není zdaleka problémem pouze mužů starších ročníků, na operačním stole se objevují mladé paní i děti. „Chrápání lze odstranit během několika dnů,“ přislíbil Jiří Musil. „Pacient je na našem oddělení vyšetřen, potom se jednu noc vyspí ve spánkové laboratoři, kde je sledován, a třetí den může být operován,“ dodal.

Cena za operaci, která se u většiny pacientů provádí v lokální anestézii, se pohybuje mezi čtyřmi a osmi tisíci korunami.