Nejstarší část kanalizace stavěli ve Vysokých Studnicích v roce 1948 a je na ni napojena polovina nemovitostí.

„Od té doby se nic nezměnilo. Kanál nepatří ani obci, ani svazu vodovodů a kanalizací, žádná dokumentace k němu neexistuje. Přesto majitelé připojených nemovitostí platí stočné Vodárenské akciové společnosti,“shrnula starostka Arnoštka Ženčáková.

Nikdo neví, komu kanál patří

Před Vodárenskou akciovou společností (VAS) platili Studničtí jejím předchůdcům. VAS dnes platí nájemné za vodovody a kanalizace vlastníku sítí, Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavska (SVAK).

„Nikdo se ke kanalizaci nezná ani ji neudržuje a neopravuje. Chceme ji legalizovat, aby měla vlastníka, který by vedl fond oprav, údržby a obnovy,“ naznačila starostka.

„Když SVAK nemá kanalizaci v majetku, neměla by ani Vodárenská akciová společnost vybírat stočné od majitelů nemovitostí,“ doplnila první žena Vysokých Studnic.

„Podobný problém má víc obcí na Jihlavsku, ale svaz vodovodů a kanalizací a jihlavská vodárenská mají řešení,“ řekl včera Deníku ředitel jihlavské divize VAS Josef Pospíšil.

VAS Jihlava podle něj sice ve Vysokých Studnicích vybírá stočné, ale údržbu i opravy na kanalizaci provádí jako všude jinde.

Kanál si převezme SVAK

„Dohodli jsme se se svazkem, jak rest z privatizace sítí zlikvidujeme. Obec vloží kanál jako majetek do SVAKu a ten bude část nájemného používat právě na kanalizaci ve Studnicích,“ přiblížil Josef Pospíšil.

SVAK dosud přebíral od obcí pouze kanalizaci splňující interní normy pro přebírání majetku, a kanály bez dokumentace či vlastníka neměly šanci. Studničtí zatím jednali ve víře, že SVAK kanál převezme až po opravě na náklady obce.

„Převezmeme kanalizaci od obcí, které si chtějí nechat dát kanály do pořádku, a při tom určíme podmínky k jejich rekonstrukci a zdroje financování s časovými lhůtami,“ potvrdil včera předseda předsednictva SVAK Jiří Vlach.