Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Kraje Vysočina připravila na druhý říjnový pátek zcela přelomové metodické cvičení zdravotnických záchranářů. K vidění přímo v akci, neboť jedním s cílem tvůrců cvičení bylo umožnit návštěvu diváků, bude vše 10. října v Polné.

Profesionální záchranáři z Vysočiny doposud podobné cvičení neabsolvovali. „Bude to cirkus po americku," charakterizoval připravovanou akci Lukáš Jirků, jeden ze spoluautorů cvičení i hlavních organizátorů. „Naším cílem bylo pro modelové situace, které budou podstatou cvičení, nalézt co nejzajímavější prostředí. Právě v Polné se nám to podařilo, tohle město nabízí celou řadu ideálních míst, kde se bude cvičení odehrávat," rozvedl prvotní myšlenku spoluautor nápadu, který působí na jihlavské pobočce vysočinské ZZS.

Soutěžící tříčlenné posádky, z každého vysočinského okresu jedna, budou tak třeba zachraňovat tonoucího na polenském rybníce Peklo, přičemž jim bude asistovat vodní záchranná služba, která na Vysočině působí na Třebíčsku. Přesné zadání se soutěžící dozvědí až na místě.

Vrtulník letecké záchranné služby by měl být k vidění zase třeba nad polenským zámkem, kde autoři cvičení našli skvělé podmínky pro zachraňování zraněného po pádu z výšky. „V areálu polenské stanice hasičského záchranného sboru budou soutěžící zachraňovat za asistence policie zraněného při nehodě na motorce," poukázal na další soutěžní úkol Jirků.

Další ukázky práce záchranářů budou k vidění třeba na polenském náměstí nebo v prostorách fotbalového stadionu. „Cvičení je vymyšleno tak, že prověří práci záchranářů z nejrůznějších znalostí a dovedností," zdůraznil Lukáš Jirků a doplnil, že spolu s ním stojí za autorství a přípravou projektu Lukáš Cakl. „Realizační tým má ale celkem čtrnáct členů," doplnil.

Srdcem připravovaného metodického cvičení vysočinských zdravotnických záchranářů bude DDM Polná, odkud budou soutěžící posádky vyrážet plnit úkoly a kde se uskuteční i další doplňkový program. „Poprvé v deset hodin a podruhé ve třináct hodin zde bude ke zhlédnutí prezentace na téma Fungování Zdravotnické záchranné služby Vysočina," připomněl Jirků.