„Máme zhruba o sto padesát procent více klientů 
a stále jich přibývá. Za rok 2015 jsme byli ve spojení se 797 různými lidmi, přičemž naše spolupráce s nimi bývá dlouhodobá a netrvá pět minut. Letos ještě není konec roku a počet našich kontaktů přesahuje pět tisíc lidí," uvedla ředitelka centra Dana Fiedlerová při včerejším slavnostním otevírání nových prostor.

F-Point tvoří dvě větší místnosti a sociální zázemí. V jedné z větších místností je bar, ve druhé herna pro děti se skluzavkou, houpačkou, dětským stolkem, deskovými hrami a hračkami.

„První místnost využijeme k poskytování poradenství, ale také k setkávání mládeže. Chceme pořádat 
i besedy s odborníky. Lidé, kteří k nám chodí, se často ptají po odborné pomoci například s ohledem na výchovu dětí a podobně. Uskutečňujeme ale i přednášky o naší kultuře. Prostor se také hodí k plánovaným Večeřím mnoha národů, kdy se sejdou různé národnosti a navzájem si uvaří. Druhá místnost poslouží jako herna pro děti," řekla Fiedlerová.

Aktivity centra mají vést k socializaci cizinců v české společnosti. Pracovníci se zaměřují především na děti, které doučují češtinu a pomáhají jim i přímo při výuce ve škole.

„Děti, se kterými pracujeme, jsou ve věku od tří let až do té doby, kdy ukončí své vzdělání, tedy i středoškoláci a vysokoškoláci. V Jihlavě využívá pomoc výukového asistenta přibližně čtyřicet dětí, mimo Jihlavu dalších třicet, za kterými dojíždí naši asistenty do různých měst v kraji," vysvětlila jedna z výukových asistentek centra Andrea Chvátalová.
Děti mohou po škole využívat i klub Centra multikulturního vzdělávání. Tam je čeká nejen hra, ale i domácí úkoly, se kterými jim pomáhá výukový asistent, protože jejich rodiče by vzhledem k jazykové vybavenosti na to nemuseli stačit.

V Jihlavě chodí do klubu průměrně pětadvacet dětí. Podobný klub funguje i v Polné, Havlíčkově Brodě, Chotěboři a Třebíči. Kluby jsou ve školním roce otevřeny dvakrát týdně. Akce pro děti centrum pořádá 
i o prázdninách.

Dříve na práci výukového asistenta stačil jeden zaměstnanec centra. Dnes už to jsou dva. „Bylo nám ale řečeno, že by bylo dobré, kdybychom měli nejméně tři," dodala Fiedlerová.

Centrum nepracuje pouze s dětmi cizinců. „Pracujeme s celými rodinami, i když naše hlavní klientela jsou děti. Chodí sem i dospělí cizinci na češtinu. Pracujeme ale také s Čechy. Poskytujeme poradenství pěstounským rodinám či Čechům, kteří se cítí být vyloučeni ze společnosti. Děláme i preventivní programy pro děti ze škol, například na téma extremismus, násilí, sekty 
a podobně. Snažíme se, aby se lidé neocitali na okraji společnosti," vysvětlila Fiedlerová.

Centrum multikulturního vzdělávání pomáhalo také pronásledovaným křesťanům z Iráku, kteří pobývali nějaký čas v rekreačním středisku Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku. Část jich poté uprchla do Německa, část se vrátila zpět to Iráku.

IVANA HOLZBAUEROVÁ