„Nyní se jedná o tom, co bude dál. Jasno bude brzy, do listopadu. Vybavení si zřejmě zpátky převezme firma Autonot. Sjezdovka není v současných podmínkách provozuschopná. Zima byla špatná, nedařilo se to rozjet, vlek fungoval jen tři týdny,“ zdůvodnil svůj krok Zdeněk Zahrádka.

Podle něj naopak dobře funguje obě chaty u sjezdovky, kde se mohou zájemci ubytovat. Otevřít hospodu, která dříve fungovala u dolní části sjezdovky, se také nepodařilo. „Je těžké sehnat sem hospodského, lidí se tu moc neobjeví,“ doplnil Zahrádka.

Na Autonot a SK Jihlava tedy čeká úkol celou záležitost co nejdříve vyřešit. „Ano, informace o tom, že se panu Zahrádkovi příliš nedaří, se k nám v průběhu roku dostaly. Nijak intenzivně jsme ale během té doby nekomunikovali, nebyl zájem z jeho strany. Naše firma určitě nebude areál opět provozovat, spíše budeme hledat někoho jiného, kdo to vezme a pokusí se to opět oživit,“ řekl k celé situaci Vladimír Mátl z Autonotu.

V podobném duchu se vyjádřil i ředitel SK Jihlava Jiří Procházka. „Se Zdeňkem Zahrádkou se chci v nejbližší době sejít. Nájem platí, takže z naší strany je toto v pořádku. Chceme, aby sjezdovka i nadále fungovala. Máme v záloze řešení pro případ, že provozovatel skončí,“ uvedl Jiří Procházka.

V případě sjezdovky na Čeřínku se provozovatelé dlouhodobě potýkali s nedostatkem vody potřebné na zasněžování, to se podařilo vyřešit. Špatná je přístupová cesta, lidé tam jezdí lesem po rozbité asfaltce, kterou jen tak hned někdo neopraví. Sjezdovka je navíc stranou od hlavní silnice i většího města, ukrytá v lesích přírodního parku. Který je jen tak mimochodem jednou z navrhovaných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu.

Tak trochu by se chtělo říct, že je Čeřínek zakletý. Problémy se totiž nevyhýbají ani velké turistické chatě kousek pod vrcholem, která patří Klubu českých turistů. Letos se po několika letech opět vyměnil provozovatel. Budova z roku 1988 s kapacitou 68 osob a dvaceti pokoji nutně potřebuje velkou rekonstrukci za miliony korun – výměnu střešní krytiny, zateplení štítů, výměnu oken - na ni ale nejsou peníze. A tak se opravuje postupně to nejnutnější, co je zrovna potřeba. Zájem o ubytování je ale i tak značný.

„Jezdí sem skupiny z Brna i Prahy, jihlavský plavecký klub Axis. Teď tu jsou na soustředění gymnastky z Havlíčkova Brodu. Pro příští rok máme plně obsazených sedm měsíců. Rádi sem zajedou cyklisti z Jihlavy nebo Dolní Cerekve, chodí sem turisti. Frmol je tu přes sezonu hlavně o víkendech,“ popsal situaci na jednom z nejvyšších vrcholů Jihlavska Milan Novák, který má chod chaty aktuálně na starost.

Lidi přitom mají Čeřínek s jeho přírodou rádi. To potvrzují i brodské gymnastky. „Soustředění tady máme už pátým, či šestým rokem. Týden v červnu a dva dny v říjnu. Jsou tu báječní lidé a nádherné prostředí, cítíme se tady jako doma. Máme tu skvělé podmínky pro tancování,“ sdělila Martina Folvarská z oddílu moderní gymnastiky při ZŠ Štáflova v Havlíčkově Brodě.