Zamčená kluziště a stojící vleky sice zimním sportům nepřejí, ale díky počasí je možné vyrazit s dětmi na boby či sáňky, s těmi staršími i na běžky. SK Lyžařské Jihlavsko na svém webu pravidelně aktualizuje informace o jednotlivých trasách v okolí krajského města, je tam i webkamera z lesoparku Heulos. Starší školáci si mohou užít i sjezdovku, na Čeřínku totiž stále vozí lyžaře na svah za skútry. O prázdninách navíc fungují ve víkendovém režimu a lidé se mohou přihlásit i na dopoledne.

Děti se ale klidně zabaví i na zahradě, podobně jako školáci z Křídel na Žďársku. „Děti využívají toho, že je letos sníh a mrzne. My máme pro ně třeba doma postavené iglú,“ pochlubila se Markéta Šimková. „My zase máme ze sněhu namísto sněhuláka koně,“ přidala se další křídelská obyvatelka Ivana Hesová. Sněhuláci, ať už v podobě panáků ze tří koulí nebo v jakémkoliv jiném provedení, jsou nyní v Křídlech in. „A děti také chodí sáňkovat a bobovat,“ doplnila Markéta Šimková.

Venkovní hry zabaví děti i rodiče

Počasí zkrátka venkovním aktivitám přeje. Pro děti z krajského města a okolí připravil Dům dětí a mládeže Jihlava venkovní hru #zDomecku. „Vezměte rodinu či kamaráda a vyrazte ven z domečku na dvě zábavné trasy plné hádanek a aktivit se známými hrdiny z Doby ledové či Sherlocka Holmese,“ vyzvala Aneta Hrdličková z magistrátu.

Součástí hry je zdolání dvou stezek různých úrovní, na které se mohou děti vydat celý týden až do sedmého února, je potřeba se však přihlásit na adrese ddmjihlava.cz/zdomecku. „Prosíme všechny účastníky, aby po přihlášení nepřeposílali pokyny ke hře dalším účastníkům, vytváříme si totiž statistiku zájmu o naši akci a v případě většího zájmu bychom podobné aktivity pořádali pravidelně,“ doplnil ředitel Domu dětí a mládeže Vilibald Prokop.

Venkovní aktivity připravily i některé radnice. Například v Jemnici mají Prázdninovou šipkovanou. Zájemci si vyzvednou hrací kartu v informačním centru a pak se vydají do Městského lesa, kde na ně čekají různé úkoly. Podobnou akci připravil i Dům dětí a mládeže v Náměsti nad Oslavou. Jmenuje se Náměšťská kecka a je prý na účastnících, jestli hru prokecají nebo prošoupou kecky.

Autobusy ve výletním režimu

Jihlavanům, kteří dávají přednost výletům do přírody, vychází vstříc dopravní podnik. Celý týden bude v autobusech mířících do městských částí Popice v Vysoká více místa. „Na linku číslo 7 bude nasazen po celý den velký autobus,“ uvedl šéf Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner. Další atraktivní lokality pro výlety lze nalézt v Lesnově nebo ve Zborné, i tam jezdí pravidelně MHD.

Jindy děti s rodiči o jarních prázdninách často mířili do zoo, s čímž souvisel i speciální program zahrnující třeba komentované krmení. Letos je ale zoo zavřená a nic se nekoná ani ve vzdělávacím centru PodpoVRCH. Děti se tak mohou alespoň doma věnovat soutěží s názvem NouZOOvka. Zimní kolo je zaměřené na takovou „zoologickou abecedu“. Každý týden zoo představuje některé zvířata a poodhaluje i další zajímavosti a pojmy související s jednotlivými písmenky. Odpovědi mohou soutěžící posílat prostřednictvím formuláře za jednotlivá kola a úkoly je možné řešit i zpětně.