A tak telčská sokolovna s jedním z největších sálů ve městě čeká na někoho nového, kdo ji opět vrátí na výsluní. Sokolové, kterým zapamátněná historická budova patří, totiž už několik měsíců hledají nového provozovatele. Zatím se o vše starají sami.

„Poslední dobou moc akcí v sokolovně nebylo. Fungovala aspoň hospoda a bar, kam chodili chlapi na televizní přenosy nebo posedět po sportovním zápase. Nechyběli ani nějací ti štamgasti. Vše ukončil zákon zakazující kouření v hospodách. Ti, co se bez své cigaretky neobejdou, přestali podnik navštěvovat. Společnost Armagedon tudíž svoji činnost ukončila v červnu dle platné nájemní smlouvy. Nyní hledáme někoho, kdo se toho ujme. My jsme sportovní oddíl, na provozování restauračního zařízení nemáme kapacitu,“ vysvětlila jednatelka TJ Sokol Telč Alena Bláhová. Podle ní by stačilo, kdyby fungovala alespoň hospoda nebo bar, který by se dal provozovat i odděleně. Nabízí se také možnost pořádání soukromých večírků nebo svateb, kdy si lidé sami zajistí svůj catering.

Telčským sokolům teď přibyly starosti. Peníze z nájmu totiž tělovýchovná jednota dávala do sportu a do sousední sportovní haly. Nemusela se starat o placení nákladů na topení, vodu a elektřinu v sokolovně, to zajištoval nájemce. Téměř sto let stará budova navíc potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Sokolům se sice díky tomu, že se jedná o památku, podaří každý rok něco opravit, stále to však nestačí.

Předvánoční akce Barevné Vánoce v jihlavském sídle Kraje Vysočina.
OBRAZEM: Kraj představil Barevné Vánoce

„Například letos to byla výměna oken, investice vyšly na 360 tisíc korun, dostali jsme dotaci z ministerstva kultury. V minulosti se podařilo udělat novou střechu a restaurovat vzácné sgrafito. Jenže potřeba je toho mnohem více, opadává omítka a tak dál,“ přiblížila stav budovy Bláhová.

V Telči to není jediné místo, kde se řeší, co s ním. Už pět let se snaží parta nadšenců znovu vdechnout život bývalému telčskému kinu neboli orlovně, kde se promítalo naposledy před deseti lety. Po nějakou dobu se v budově nic nedělo. Nakonec se Telčští pustili do oprav a na konci roku 2014 otevřeli hudební klub Prostor. Během letošního roku se jim podařilo odvést největší kus práce, totiž zrekonstruovat hlavní sál. A teď se takříkajíc blýská na lepší časy. Už se tam konala taneční zábava, divadelní představení nebo koncert, další program se pokračuje.

Ilustrační foto
Násilník dostal za incident s hokejistou pět a půl roku natvrdo