„Rekonstrukce oken bude probíhat do konce letošního roku. Náklady jsou 750 tisíc korun. Podařilo se nám na to získat dotaci z Programu záchrany architektonického dědictví z ministerstva kultury. Původně byla v plánu oprava zřícené hradební zdi na třetím nádvoří, ale po jednáních s památkáři a statikem jsme se dohodli, že se to spojí s rekonstrukcí sklepa nacházejícího se za zdí. Bude nutné provést sondy a připravit projekt. Nejspíše k tomu tedy dojde v roce 2020,“ sdělil majitel zámku Oleg Rybnikář.

Část hradební zdi na třetím zámeckém nádvoří se zřítila loni v zimě. Bylo to kvůli tomu, že do místa zatékala voda, ta v zimě zmrzla a stěnu roztrhla. V souvislosti s touto havárií pak majitel zámku podal žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Chce ji využít na rekonstrukci infrastruktury, a to právě na dešťovou a splaškovou kanalizaci na třetím nádvoří.

„Byl bych moc rád, kdyby se podařilo vyřešit základní technologické zázemí objektu, jako je kanalizace, vodovod, topení, vybudování sociálního zázemí. Pak se můžeme bavit o tom, že se zámek zpřístupní návštěvníkům. I v příštím roce chceme žádat o dotace z ministerstva kultury. Na co konkrétně? To se uvidí podle aktuální situace,“ popsal další plány Rybnikář.

Brtnický zámek chátrá od konce druhé světové války, vrátit mu bývalý lesk a slávu se daří jen pozvolna, nutné investice se pohybují v řádech stovek milionů. Nepomohla mu éra minulého režimu ani tahanice o jeho vlastnictví. V uplynulých letech se podařilo opravit kompletně všechny střechy. To bylo ještě v době, kdy o zámek probíhal vleklý soudní spor a práce na zámku běžely hlavně pod taktovkou města. Před nedávnem prošel rozsáhlou revitalizací zámecký park, kde byl zásah odborníků více než nutný. Mnoho stromů už bylo životu nebezpečných, stejně jako ten u zámku, ze kterého v roce 2011 spadly větve. Ve stejném roce se zřítila část střechy na prvním nádvoří.

Na den otevřených dveří v sobotu 22. září mířily davy lidí. Projít si mohli nejstarší část budovy i podzemí s expozicí, věnovanou mučicím nástrojům a dalším zajímavostem. Zájem o brtnickou památku, kde v posledních letech prohlídky neprobíhají, zřejmě bude také během svátku svatého Václava.

„Další akcí, která se na zámku chystá, bude Halloween v sobotu 3. listopadu. Akci jsme pořádali už loni. Pobaví se děti i dospělí,“ řekl kastelán zámku František Kalců.