Své síly tam v 14. a 15. července porovnávali profesionální i dobrovolní hasiči z několika různých států. Ve finále štafet se o pohár utkali Poláci se Slovinci. Trať, která splňovala mezinárodní pravidla, zdolali nejrychleji hasiči z Polska. Z poháru pro vítěze se ale nakonec radovali Slovinci.

„Z vítězství máme obrovskou radost. Poláci byli sice v cíli dřív, ale nakonec jsme vyhráli my,“ radoval se slovinský hasič Domen Pavlič. Tým z Polska byl totiž ve finále penalizován za předčasný start.

Prvním mužem slovinské štafety byl právě Pavlič. Úkolem prvního muže bylo co nejrychleji vyběhnout asi 66 schodů. Na zádech se přitom musela nést devatenáctikilová hadice. Nejrychlejším závodníci věž zdolali za pouhých čtrnáct sekund. Na vrcholu dvanácti metrové věže závodník musel pomocí lana vytáhnout devatenáctikilové závaží.

Souboj o titul vítěze 3.ligy amerického fotbalu a Bitters Bronze Bowl trofej mezi Vysočina Gladiators a Přerov Mammoths.
Gladiátoři selhali v nepravý čas. Bronze Bowl získali Mamuti

Potom se běželo dolů. „Soutěžní pravidlo říká, že se závodník musí dotýkat každého schodu. Nesmí tedy skákat, jinak se uděluje penalizace,“ dodal organizátor a zároveň moderátor soutěže Viliam Klein z Jihlavy.

Na druhého závodníka čekal Kaiser box. „To je závaží, které má 73 kilo a přemísťuje se mocí čtyřkilového kladiva,“ vysvětlil Klein. Pak následoval slalom dalšího soutěžícího. Čtvrtá disciplína byla sestřelení terče proudnicí vody. Na posledního muže z týmu čekal jeden z nejtěžších silových úkolů - odtah osmdesátikilové figuríny do cíle.

Slovinský tým se skládal z dobrovolných hasičů. „Pouze jeden z nás je profesionál. Máme rozdílná zaměstnání. Trénujeme ve svém volném čase,“ doplnil Pavlič.

Do krajského města tak poprvé zavítali nejen hasiči z Polska a Slovinska, ale také ze Slovenska, Rakouska, Německa a z Maďarska. „Do Jihlavy jsme přijeli ve čtvrtek, den před zahájením závodu. Zatím jsme neměli čas si Jihlavu prohlédnout. Chystáme se na to v neděli odpoledne, než odjedeme domů,“ řekl Pavlič.

V soutěži bojovali také hasiči z Česka. V pátek se mezi sebou utkali soutěžící v kategorii jednotlivci muži a jednotlivci ženy. Trať ale museli zvládnout navíc s aktivním dýchacím přístrojem.

Mezi ženami byla nejlepší Pavlína Havlenová ze Sboru dobrovolných hasičů Vladislav. Ženy zdolávaly stejnou trať a musely unést stejně těžká závaží jako muži.

„To je právě specifikum této mezinárodní soutěže,“ vysvětlila Havlenová. Jediný rozdíl je, že ženy mají o dvě minuty delší časový limit. „Snažím se trénovat každý volný den. Běhám, jezdím na kole a chodím do posilovny. V pátek mě závodění velmi bavilo a vůbec jsem se neunavila. Měla jsem asi dobře natrénováno a také při mně stálo štěstí,“ usmála se Havlenová.

Ilustrační foto
Za záchytku utratil přes půl milionu

První ročník mezinárodní hasičské soutěže Firefighter Combat Challenge (FCC) se v Jihlavě skládal ze tří kategorií – štafeta, tandem a jednotlivci. „Příprava byla opravdu velmi náročná. Bez kamarádů, kteří mi pomáhali, bych to asi nezvládnul,“ přiznal s koncem soutěže Klein.

Na to, zda se bude v Jihlavě konat druhý ročník, si prý závodníci musí počkat. „Byl bych rád, kdyby se závod do Jihlavy vrátil. V této chvíli ale nejsem schopný říct, zda tomu tak bude,“ zatím nevěděl Klein.