Zatímco loni se v nejmenší obci na Jihlavsku vybralo ani ne pět tisíc a předloni ještě o dva tisíce méně, letos to bylo dvaapadesát tisíc korun. „Je to velké překvapení, na Jihlavsku určitě největší,“ potvrdil Roman Mejzlík, koordinátor Tříkrálové sbírky z jihlavské charity.

Co do vybraných peněz předčila malá vesnička s necelou čtyřicítkou obyvatel i Novou Říši, tam se vybralo čtyřiatřicet tisíc. „Sbírka je anonymní, takže můžeme jen tušit, kdo dal vysoké příspěvky,“ dodal Mejzlík. Připomněl, že větší dary do Tříkrálové sbírky bývají většinou spojeny s darovací smlouvou.

Marie Krajíčková z novoříšské charity v souvislosti s překvapivým výsledkem zmínila, že se ve Vápovicích letos sbírka málem nekonala. Koledníka, který obcházel rodiny sám, se podařilo sehnat až v pátek večer.

Výsledek sbírky potěšil a zároveň překvapil i starostu Vápovic Jaroslava Suchana(NK). „Je vidět, že občanům záleží na pomoci ostatním, kteří to potřebují. Kéž by se v naší společnosti častěji objevovala takováto příjemná překvapení,“ řekl a dodal: „Moc děkuji všem dárcům, kteří na sbírku ve Vápovicích přispěli.“