„První skupina cyklistů vyjede z jihlavského Masarykova náměstí v pátek 6. července v devět hodin ráno. Během dne projede Rantířovem, Novým Rychnovem, Horní Cerekví a Častrovem. Cílem prvního dne bude Kamenice nad Lipou," informoval Tomáš Čihák ředitel Vysočina Tourism, který závod pořádá. První den na cyklisty čeká trať o délce 57 kilometrů.

Cyklistický peloton se druhý den vydá na trasu z Kamenice nad Lipou do Humpolce v délce 60 kilometrů. Třetí den peloton z Humpolce vyrazí na trasu dlouhou 52 kilometrů s cílem v Ledči nad Sázavou. Čtvrtý den bude trasa dlouhá 62 kilometrů končit v Chotěboři. Pátý den cyklisté dojedou až do Nového Města na Moravě. Zdolají tak 58 kilometrů. Šestý den na cyklisty bude čekat trasa v délce 61 kilometrů končící ve Velké Bíteši. Na konci sedmého dne po ujetí 57 kilometrů peloton dorazí do Třebíče, odkud druhý den vyrazí do 59 kilometrů vzdálených Dalešic. V tamním pivovaru na cyklisty bude čekat odměna v podobě piva a guláše.

„Každý z nových účastníků bude mít šanci získat cyklistický dres s motivem Vysočiny, stačí, když ujede alespoň tři etapy. Cyklistický dres nebo cyklistické kalhoty získá za odměnu také každý, kdo absolvuje všechny etapy z naplánované trasy,“ sdělila Klára Čechová z Vysočina Tourism.

Květinový den na Roštejně.
OBRAZEM: Adapta rozkvetla na pátém květinovém dni

Na každém nadšenci je, zda se vydá pouze na některé úseky nebo se pokusí zdolat celou trasu. „Zajištěno máme doprovodné vozidlo, které cyklistům poskytne zázemí během cesty, bude je zásobovat vodou a poveze i jejich věci," dodala Čechová.

Jedenáctý ročník cyklistického putování Vysočinou se chystá podpořit i náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. „Velmi ráda se připojím k této jedinečné akci, která v kraji cyklistů sportovce podporuje, a navíc za pomoci naplánovaných tras představuje krásná místa Vysočiny, která stojí za to vidět, třeba i ze sedla kola," uvedla Jana Fischerová.

Startovné se za organizovanou vyjížďku Vysočinou neplatí. Cyklisté pojedou po silnicích třetích tříd s menším provozem.

Ilustrační foto
Cestu z Telče do Jihlavy během léta zkomplikují dopravní omezení