Kousek za Malým Beranovem míjí už od víkendu ceduli se zákazem vstupu upozorňující na těžbu. Nejsou ale slyšet motorové pily ani těžká technika, a tak pokračují. Ujedou jen pár set metrů, než je zastaví stromy ležící přes cyklotrasu.

Někteří se otočí a jedou zpět, jiní projdou po vyšlapané cestě a pak přelézají silné stromy. „To je naschvál. I když majitele někdo přeci jen donutí stromy dát pryč, pokácí pět vedlejších. A podívejte se, kolik jich tu je,“ běduje v úterý odpoledne muž v cyklistickém oblečení. V nadsázce uvažuje, že by mohl někdo přijet s pilou a cestu sobě i ostatním udělat.

Stromy na silnicích odstraňuji hasiči, to tady ale nepůjde. „Hasiči vyjíždí vždy, když je ohroženo zdraví. To v tomto případě nevidím,“ uvedla později na dotaz Deníku mluvčí Petra Musilová.

Vtom se přes stromy s kolem na ramenou dostává šlachovitý mladík. Po jejich zdolání řekne pár nepublikovatelných slov a než se opět opře do pedálů dodá, že to tu dlouho nebylo.

Fotbalisté Telče (v modrém), ilustrační foto
Telč si výhru zasloužila, říká Peštál

Má pravdu, v minulosti bylo na této lesní cestě navezené kamení nebo hromady hlíny. „Obraťte se na obecní úřad ve Velkém Beranově, já to nebudu nijak komentovat,“ uvedl k současné situaci Rostislav Prokeš, který stál za dřívějšími protesty. Je jedním z majitelů pozemků, po nichž cyklotrasa vede. „Celá trasa má téměř sto čtyřicet kilometrů a tohle je jediný problém na ní,“ poznamenala manažerka cyklostezky Zdeňka Švaříčková. Jen loni bylo napočítáno 140 tisíc průjezdů po této cyklostezce, připomněla.

Podle vedení Velkého Beranova chce majitel pozemku vyměnit les u cyklotrasy za jiný. Dát mu ale za skálu les na rovině u vodního toku nepřichází v úvahu. „To by zastupitelstvo nikdy neschválilo,“ řekl starosta Milan Pulicar (NK). „Staví se tady obchvat, je uzavřená silnice do Luk. Svých starostí máme dost a do toho musíme řešit tyto protesty,“ doplnil místostarosta Velkého Beranova Ján Plevčík (NK).

Situací se zabývá také jihlavský radní pro dopravu, předseda dobrovolného svazku obcí Cyklostezka Jihlava – Třebíč – Raabs a bývalý primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Věří, že se řešení situace nakonec najde.

Podle něj je třeba stromy z cesty odstranit také proto, aby mohli těžit kůrovcové majitelé dalších lesů podél cyklotrasy. Nyní se k nim s těžkou technikou nedostanou. Podotkl, že u Helenína se budou napadené stromy kácet také, ale začne se až po Velikonocích a za pár dní bude hotovo. "Je to o přístupu," řekl.

„To tu bude dlouho,“ usoudil jeden z více než stovky chatařů, kterého ve středu ráno stromy napadené kůrovcem přes cestu překvapily. Auto nechal u lesa a dál šel dál pěšky. Proč chatař nevyužil objízdnou trasu přes Jeclov? „Tam se nedá jet. Nemám peníze na to, abych si mohl zničit auto. A ostatní chataři také ne, jedná se většinou o důchodce,“ poznamenal.