Na jihlavském Masarykově náměstí se sešla šedesátka cyklistů, aby společně vyrazili po připravené trati. Všichni byli letošním počasím mile překvapeni a není se čemu divit, minulý rok totiž na sportovce čekal sníh. „Lepší počasí jsme si už nemohli přát. Na zahájení jsme přijeli až z Polné, tak jsem rád, že jsem si mohl zajezdit za těchto podmínek,“ sdělil Karel Novák, jeden z účastníků akce.

Po odstartování se všichni cyklisti rozjeli do Luk nad Jihlavou. „Tam všichni zastavíme a účastníci dostanou pamětní list a různé upomínkové předměty,“ přiblížila organizátorka akce Ivana Svobodová z Klubu českých turistů. Poté už si každý mohl vybrat ze dvou tratí. „Ta méně náročná měřila dvacet kilometrů a pojedeme přes Kozlov, Rytířsko, Ždírec a zpět do Jihlavy,“ popsala Svobodová. Druhá varianta vedla přes hrad Rokštejn, Brtnici, Puklice a končilo se opět v Jihlavě.

A jak se na cykloturistickou sezonu připravit? Cyklisté na jihlavském hlavním náměstí doporučovali hlavně dobrou náladu, seřízené kolo a především helmu. „Osobně bych ještě každému poradila, aby před delší trasou, minimálně jednou vyrazil na kratší trať. Tělo si pak totiž mnohem lépe zvyká,“ poradila Svobodová.

Akce se konala v rámci celosvětového Dne Země, který vyšel přesně na včerejší neděli. „Cyklisté i turisté určitě značně šetří životní prostředí a já jsem moc ráda, že lidé na tyto akce pravidelně jezdí,“ doplnila Svobodová.