Jejich pořízení přitom nebylo levnou záležitostí. Jeden takový přechod totiž vyjde přibližně na třicet tisíc korun.

„Barva, která je zvýrazňovala a vytvářela 3D efekt, je dávno pryč,“ postěžoval si řidič červené Octavie Jiří Kadeřábek. „Přechody s 3D efektem už proto podle mě neplní svou funkci a měli by se obnovit. Nyní je 3D přechod kvůli svému špatnému stavu často méně výrazný, než klasická bílá zebra,“ doplnil mladý muž.

Za pravdu mu dal i další řidič David Zoubek.

„Skoro každý den jezdím po Brněnské ulici v Jihlavě. 3D přechod, který je u psychiatrické léčebny už skoro není vidět. Ve směru do města se už téměř oloupaly červené i oranžové trojúhelníky,“ uvedl David Zoubek.

„Dobarvení přechodu je podle mě proto už nezbytné. Kdyby na místě na přechod neupozorňovala ještě blikající značka, hodně řidičů by ho přehlédlo,“ myslí si řidič opelu.

Opravu 3D přechodů by přivítala i policie. „Pokud se takové přechody neobnoví, ztrácí svoji funkčnost,“ míní mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.
O opravě přechodů s 3D efektem, ale kraj Vysočina zatím neuvažuje.

„Obnovu v dohledné době neplánujeme,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová. Opravu klasického dopravního značení ale úřad v plánu má.

Přechodů s 3D efektem je po celé Vysočině několik desítek. Umístěny jsou například u škol nebo na silnicích s hustým provozem. Náklady na jejich vytvoření se vyšplhaly celkem na 834 tisíc korun.

„Kraj na akci dostal 750 tisícovou dotaci od ministerstva vnitra,“ uzavřela mluvčí krajského úřadu.