Moderní operační systém Da Vinci XI za téměř 65 milionů korun využívá jihlavská nemocnice u urologických, onkogynekologických a chirurgických výkonů.

Nemocnice Jihlava.
Stovky milionů pro Nemocnici Jihlava v ohrožení. Ministerstvo je může chtít zpět

Lékaři díky nejmodernějšímu přístroji na trhu pomohli už téměř dvěma stovkám pacientů. Stroj slouží v nemocnici právě jeden rok.

Robotická technologie řeší složité a náročné operace z několika vpichů, podobně jako laparoskopie, avšak umožňuje větší rozsah pohybu a je precizní. "Operační rány jsou menší, lépe se hojí a u zákroků je nižší výskyt komplikací. Návrat pacienta do běžného života podstatně rychlejšší," uvedla mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Například chirurgové provedli už třicet dva robotických operací. Zahrnovaly všechny typy resekčních výkonů na tlustém střevě.

Nemocnice v Jihlavě.
Jihlavská nemocnice stojí za odvolaným ředitelem Velevem. Vydala prohlášení

Cílem jsou pacienti s onkologickou diagnózou: „Tedy zhoubným nádorem tlustého střeva v jakékoliv lokalizaci na tlustém střevě a dále pacienti s nespecifickým střevním zánětem jako crohnova choroba a ulcerózní kolitida, kteří vyžadují chirurgický zákrok,“ popisuje chirurg Radovan Čech.

Lékaři díky operačnímu systému Da Vinci XI provádějí zákroky z operačního sálu, ale bez kontaktu s tělem pacienta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Umělá inteligence v Jihlavě. Nemocnice ji testuje na přepis lékařských zpráv

Zdroj: Deník/Martin Singr