Řidiče z Jihlavska, kteří se ke svým cestám chystají využít dálnici D1, nyní čekají velké komplikace. O nadcházejícím prodlouženém víkendu, konkrétně v noci z pátku na sobotu, se tito řidiči musí obrnit trpělivostí. Dálnice bude totiž na dvou místech kvůli bourání celkem šesti mostů zcela uzavřená v obou směrech.

Konkrétně se jedná o dva modernizované úseky, a to Loket – Hořice a Lhotka – Velká Bíteš. V každém úseku se budou bourat tři mosty, řidiči proto budou muset jezdit po objízdných trasách.

„Oběma úplným uzavírkám budou navíc předcházet přípravné práce s nezbytným dílčím omezením dopravy," informoval Jan Studecký z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Úsek Loket – Hořice bude uzavřený mezi 21. a 90. kilometrem. Ve směru od Prahy budou nákladní auta nad 12 tun sjíždět na exitu 21 Mirošovice. „Objízdná trasa pro tato vozidla povede z exitu Mirošovice přes Tábor, Pel-hřimov a Humpolec. Zpět na dálnici by měla najet na exitu Humpolec," přiblížila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ostatní doprava, tedy nákladní auta do 12 tun a  osobní auta, pojednou od Prahy po dálnici až před exit 66 Loket a     na objízdnou trasu budou sjíždět právě na tomto exitu. „Jejich objízdná trasa povede po silnici II/150 – Ledeč nad  Sázavou – II/130 a na dálnici D1 najedou zpět na exitu 81 Koberovice," dodala Čírtková.

Ve směru od Brna povede objízdná trasa stejným způsobem a po stejných silnicích. Nákladní auta nad dvanáct tun sjedou z dálnice na exitu Humpolec a pojedou přes Pelhřimov a Tábor a na dálnici se vrátí na exitu Mirošovice.

„Zbývající doprava bude sjíždět na exitu Koberovice, poté pojede po II/130, před Ledeč nad Sázavou  – II/150 a na dálnici znovu najede na exitu Loket. Pak bude pokračovat dále směrem na Prahu po dálnici D1," informovala policejní mluvčí. Plánovaná doba uzavírky v tomto úseku je od 21 hodin v pátek do 11 hodin v sobotu.

V případě uzavřeného úseku dálnice mezi Lhotkou a  Velkou Bíteší mezi 153. a 162. kilometrem povede objízdná trasa obousměrně po silnici II/390 – křižovatka Kleptovský Dvůr – II/602 – Velká Bíteš – I/37.

Plánovaná doba uzavírky v tomto úseku je od 20 hodin v pátek do 10 hodin v sobotu.

„Zhotovitel díla zvolil noční variantu a víkend především z důvodu, aby řidiči projíždějící po dálnici byli zatíženi pouze na nezbytně nutnou dobu. Pro tuto úplnou uzavírku dálnice byla stanovena objízdná trasa, která je obousměrná," dodala Čírtková.

Kvůli objízdným trasám se dá předpokládat, že zhoustne doprava v obcích, které leží na trasách například do Chorvatska. Už takhle mají tyto obce s dopravou přes prázdniny problém.

Například Dlouhou Brtnicí denně o prázdninách projede kolem jedenácti tisíc aut. „Očekáváme velký nápor, začátek a konec prázdnin tady s dopravou bývá opravdu problémový," potvrdil již dříve starosta Dlouhé Brtnice Luboš Krátký.

Policisté Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina budou kvůli objízdným trasám na dálnici po celý nadcházející víkend, ale především v noci z pátku na sobotu  zajišťovat zvýšený dohled nejen na dálnici D1, ale i na objízdných trasách.

„I když jsou práce se snášením mostů naplánovány na noční dobu, kdy je provoz na dálnici slabší, nelze vyloučit, že by mohlo na objízdných trasách docházet k problémům s plynulostí provozu. Policisté budou  tyto úseky po celou dobu uzavírky monitorovat. V případě potřeby budeme v místě, v němž by docházelo k problémům, kde by se tvořily kolony, usměrňovat provoz," uvedl Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Vedle těchto dopravních omezení z důvodu vybudování provizorních přejezdů středního dělicího pásu čeká řidiče od 8. do 21. července také částečná uzavírka v úseku dálnice Šternov – Psáře. „Plynulost dopravy by tím měla být narušena jen minimálně, po celou dobu prací bude zachován provoz ve dvou pruzích v každém směru," doplnil Studecký.

Úplná uzavírka dálnice v noci z pátku na sobotu je v historii druhou v pořadí. První se odehrála na začátku června nedaleko Větrného Jeníkova. Dálnice se tehdy uzavřela také kvůli demolici mostu. Demolice železobetonové konstrukce se tenkrát neobešla bez komplikací. Více než hodinové zpoždění při stržení mostu na 107. kilometru dálnice vzniklo, když došlo k technické poruše na jednom ze strojů. Dálnice proto mezi Humpolcem a Jihlavou místo slibovaných dvanácti hodin zůstala uzavřená na 13,5 hodiny.

Mosty na dálnici D1 se bourají kvůli její modernizaci, bez stržení mostů by nemohlo dojít k jejímu rozšíření.