Podle mluvčího celní policie na Vysočině Richarda Zemana jde o jednoduchý princip. „Hlídka dostane o nezaplaceném poplatku u konkrétního vozidla informaci z mýtné brány do laptopu ve služebním autě. Ve chvíli, kdy pak vytipované vozidlo projede kolem hlídky, zobrazí se jim červené upozornění,“ popsal. Hlídka pak musí dotyčné vozidlo zastavit a fyzicky zkontrolovat, zda má, či nemá poplatek zaplacený.

Ze slavné sklárny skoro nic nezbylo, dobronínské výrobky měl kdysi doma každý.
Tady už skleničku nevyrobí. Srdce krvácí, ze slavných skláren zbylo torzo

I přesto, že jsou kamery rozmístěné nejenom u mýtných bran, najdou se řidiči, který takovou jízdu bez zaplacení risknou. Těm pak hrozí vysoké pokuty. Jenom za loňský rok vybrali celníci na Vysočině od těchto hříšníků téměř tři a půl milionu korun.

Co všechno ještě umí nový systém Argos

- zjistí, zdali má auto platnou technickou kontrolu a jestli je pojištěné

- zda nefiguruje v registru dlužníků například kvůli nezaplaceným pokutám

- kromě registrační značky rozezná také typ a barvu vozidla

- všechny informace se zobrazují v reálném čase

- systém umí upozornit policii, že auto již kontrolou prošlo

Letos je to zatím něco přes půl milionu. „Naši policisté odhalili od začátku letošního roku 451 řidičů bez dálniční známky. Většinou pokutovali na místě. V dalším řízení vybrali bezmála 300 tisíc korun a dva případy oznámili do správního řízení,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Drtivá většina pokutu uhradí, najdou se však i neplatiči. I na ně už má policie páky. „Od těch, kteří nezaplatili pokuty za dopravní přestupky, je můžeme vymáhat i tím, že jim zabavíme registrační značku či nasadíme botičku,“ upozornil Zeman. Tímto způsobem se celníkům podařilo v loňském roce zinkasovat dalších 885 tisíc korun. V letošním je to už téměř dvě stě tisíc.

Systém na monitorování dálničních poplatků se jmenuje Argos. Nastavení v policejních laptopech je podobné semaforu. Zelená barva znamená, že auto má zaplaceno, oranžovou mají auta osvobozená od poplatku jako například elektromobily a červená symbolizuje problém. „Červené rozhraní může kromě nezaplaceného poplatku signalizovat také to, že po něm policie pátrá. Třeba i proto, že je nahlášené jako kradené,“ řekl už před časem Deníku Jan Paroubek ze společnosti Cendis, která systém dodává.

Systém mohou celníci používat jak v klidu, tak v pohotovosti. Kontrolovat mohou i vozidla na čerpacích stanicích.