V garáži pro tyto účely stojí dvě výkonná BMW 540i, další policejní auta i motorky jsou v novém parkovacím domě. Celkem včetně hlídek v terénu mají beranovští dálniční policisté dvacet aut, některá jsou v policejním designu, jiná v civilním.

Krajský policejní ředitel Miloš Trojánek připomněl, že dálniční oddělení ve Velkém Beranově je jedno z největších v republice. Obhospodařuje totiž nejdelší úsek dálnice D1, celkem třiadevadesát kilometrů v obou směrech. 

Magmafest přilákal tisíce lidí, zejména v pátek bylo podle některých návštěvníků v jihlavském amfiteátru přeplněno. Řada lidí si ale festival skvěle užila. Foto: se souhlasem Michaely Cejpkové
Kritika Magmafestu v Jihlavě: Boj o přežití, zamčený východ. Pustili víc lidí

Od začátku letošního roku do konce července řešili strážci zákona na vysočinském úseku D1 již přes osm tisíc dopravních přestupků, téměř dvě stovky nehod a také pětačtyřicet trestných činů, zejména krádeží. Nejčastějším terčem zlodějů je náklad spících řidičů kamionů. Zástupce vedoucího dálničního oddělení Jiří Chvátal ale varoval, že v poslední době narůstá počet krádeží ze zaparkovaných osobních aut. „V oblasti přestupků se objevují případy kapesních krádeží, ale také případy ujetí od čerpacích stanic bez zaplacení,“ dodal Chvátal.

Beranovské dálniční oddělení má aktuálně sedmdesát policistů a policistek plus dvě občanské pracovnice. „Nyní se výrazně zvýší komfort nejen pro policisty, ale také pro všechny řidiče a obyvatele, kteří v případě potřeby budou mít k dispozici vlídné a moderní prostředí při kontaktu s policií,“ uvedl Trojánek.

Opravili budovu z roku 1977

Výraznou rekonstrukcí nyní prošla stávající budova, která byla postavená v roce 1977 a trpěla stejně jako parkoviště nedostačující kapacitou a navíc ještě azbestovou zátěží. Proto musely pryč všechny vnitřní příčky, podlahy a podhledy. Vedle ní pak vyrostla ještě jedna, zcela nová budova. Práce začaly v listopadu 2020 a vyšly na pětašedesát milionů korun.

Pohled na stadion ze střechy Vysoké školy polytechnické. Foto: poskytlo město Jihlava
Chcete sledovat, jak mizí jihlavský zimní stadion? Bourání zachycují dvě kamery

V přízemí starší budovy vznikla jídelna, sklady, posilovna a zázemí pro ženy, které zahrnuje i místnost pro případné přespání. V druhém podlaží je pak zázemí pro muže, zasedací místnost a archivy. „Funkčně je tato budova propojená s novou nadzemním krčkem,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

V přízemí dvoupodlažní novostavby pak lze najít garáže včetně myčky, cely předběžného zadržení, dozorčí místnost i prostory pro veřejnost. Nechybí třeba ani dětský koutek. V patře jsou kanceláře včetně hygienického zázemí.