Návsi, náměstíčka a náměstí jsou vizitkou obcí. V Lukách nad Jihlavou se náměstíčko už několik let postupně mění lidem před očima. Nyní mají v Lukách před sebou poslední etapu, při které zvelebí plácek před prodejnou v těsné blízkosti náměstíčka.

Podle místostarostky Lady Salátové půjde o poslední místo v centrální části Luk nad Jihlavou, které ještě neprošlo revitalizací.

„Jde o dokončení části na náměstí, kde půjde o úpravu plochy, na níž je v současnosti nezpevněná půda," uvedla místostarostka městyse Salátová. Podle návrhu, který si mohou občané prohlédnout na webových stránkách Luk nad Jihlavou, bude stávající nezpevněná plocha nahrazena kamennými kostkami a po okrajích bude betonová dlažba. V návrhu nechybí ani zeleň, stromy a keře, které místu dají klidový charakter. Zpevnění místa se dlouho nabízelo, protože na místo často zajíždí vozidla zásobování a zákazníci obchodu.

Úprava stromů

„Do této úpravy se pustíme zřejmě v červenci letošního roku. Projekt počítá s celkovými náklady ve výši 700 tisíc korun," dodala Salátová.

V Lukách nad Jihlavou budou mít po skončení této úpravy kompletně upravené náměstíčko. Přesto by místostarostka našla ještě oblast, ve které by se dalo něco zlepšit.

„Plánujeme, že bychom chtěli v budoucnu ještě udělat něco se stromy, které jsou na náměstí a v okolí. Tak, jak je to nyní, to není úplně šťastně řešené," vysvětlila místostarostka.

Revitalizace zeleně je však otázkou případných dotací, o které by si městys mohl zažádat. „Podle toho, zda se podaří sehnat peníze, tak je to otázka příštích dvou let," uzavřela téma Salátová.

V Lukách nad Jihlavou se však už v závěru loňského roku vrhli na mnohem větší investici. Kompletně předělávají místní koupaliště včetně zázemí. Optimistické vyhlídky počítají s otevřením zrekonstruovaného bazénu už letos v létě.