Cyklostezka podél koryta řeky Jihlavy v úseku od společnosti Plastikov po lávku v Helenínské ulici měla vyjít na více než jednatřicet milionů korun. To už neplatí. „Navýšení prostředků je především kvůli záporovému pažení. Je tam výrazně nestabilní svah a práce tam začaly být nebezpečné,“ vysvětlil náměstek primátorky pro rozvoj města Petr Ryška. Je také potřeba přeložit kabelovou přípojku a ukázalo se, že v lokalitě je více bláta, než se předpokládalo. Jeho sanace bude stát další peníze.

Ačkoliv Ryška řekl, že ho nárůst nákladů trápí, nedovedl si dle svých slov představit, že by nyní zastupitelé rozhodli o zastavení výstavby. Opozičního zastupitele Jaromíra Kalinu zajímalo, jestli je možné dostat více peněz z evropských fondů. „Dotace je třiatřicet milionů a navyšovat se nedá,“ odpověděl Ryška.

Chov prasat, ilustrační foto
Vysočina, ráj skotu a prasat: v kraji se chová nejvíc zvířat v republice

Opoziční zastupitel a vedoucí finančního výboru Jiří Pokorný pak vyjádřil znepokojení nad plánováním stavby. „Ve finále se to bude muset dodělat. Ale pokud dáme do podmínek pro zhotovitele, že si udělá průzkum a pak zjistíme, že navýšení prací je o třiatřicet procent, tak to si myslím, že jde mimo to, co bychom měli při plánování předvídat,“ řekl Pokorný. „Obávám se toho, že v budoucnu rozjedeme akci, kde si naplánujeme dvacet milionů, potom uděláme dodatečné průzkumy a zaplatíme sto,“ dodal.

Alena Kottová z odboru rozvoje města vysvětlila, že průzkumy musely být omezené, aby nemusely být velké zásahy do vodního toku. „Projektant byl limitovaný tím, že se pohybujeme v korytu řeky,“ podotkla s tím, že záporové pažení bylo v mnoha ohledech nejlepší řešení.

Následky bouřky na Vysočině. Ilustrační foto
Pondělí na Vysočině: bouřky, popadané stromy a kroupy. V úterý se ochladí

Jedná se o velice problematický úsek cyklostezky – už před čtyřmi lety jihlavská radnice uváděla, že stavbě nestojí nic v cestě. Realita ale byla jiná. Někteří zahrádkáři v lokalitě nechtěli, aby jim za ploty jezdili cyklisté. Tvrdili, že jsou často hluční, někteří se chovají neohleduplně k přírodě i lidem a existují také obavy, že se řeka po vybudování cyklostezky vylije z břehů. Olej do ohně pak jen přililo, když magistrát začal loni na jaře v místě plánované trasy kácet stromy. Zástupci radnice pak stavební řízení pozastavili. Nyní jsou prý vztahy radnice s místními urovnané.