Cena vody byla jedním z hlavních témat při podzimním Setkání s hejtmanem, které uspořádal Deník. „Cena vody je na Vysočině velmi citlivé téma. Počítá se sociálně únosná cena a ta je pro Vysočinu opravdu velmi nízká. Musíte vnímat, že toto je státní regulativ a i když můžeme dostat výjimku, my ho nechceme překročit," nabídla Zvěřinová pohled do zákulisí tvorby cen. Žďársko má například cenu vodného a stočného lehce nad 103 korunami za kubík a 113 korun je sociálně únosná cena.
Nové ceny vodného se stočným v okresních městech Vysočiny za m3:
Třebíč: 108,70 koruny
Žďár: 103,10 koruny
Jihlava: 101,61 koruny
Havlíčkův Brod: 81,97 koruny
Pelhřimov: 78,65 koruny
Jedná se zároveň vedle Pelhřimova o další okresní město, kde se po loňském zdražení pro příští rok cena nezvýší. „Dnes není možné odhadovat výši inflace nebo jiné excesy, které mohou mít souvislost s pandemií Covid-19 a ekonomickou krizí, ale předsednictvo se rozhodlo vyjít vstříc občanům a v této těžké době nezvyšovat cenu,“ potvrdila již dříve Zvěřinová.
I tak je na Žďársku druhá nejdražší voda v kraji, více si za ni lidi připlatí jen na Třebíčsku. Zdraží tam o osm korun za kubík na téměř 109 korun. Svazek obcí Vodovody a kanalizace Třebíč, který zajišťuje vodu pro více než 130 obcí nejen v rámci třebíčského okresu, zvýšení ceny vysvětluje nutností mít peníze na obnovu infrastruktury.
O inflaci
Voda podraží i v Jihlavě, a to na 101,17 koruny za kubík. Cena vodného vzroste o 2,14 koruny, stočného o 3,35 koruny. Procentuálně jde zhruba o výši inflace, což uznali i opoziční zastupitelé. „Voda v Jihlavě bude i tak o deset korun levnější než v obcích, jejichž síť provozuje Svazek vodovodů a kanalizací Jihlavsko,“ řekl pro srovnání šéf Služeb města Jihlavy Josef Eder. Právě ty převzaly loni po letech soudních sporů provozování od zmiňovaného svazku vodovodů a kanalizací. Ač se na jaře zdálo, že by cena vody mohla časem klesnout, nakonec došlo k opačnému směru vývoje ceny.
Opoziční zastupitel a bývalý náměstek primátora Radek Popelka však upozornil, že cena vody měla být dle informací z pracovního semináře na úrovni 118 korun. Rozdíl v ceně je tedy výrazně kompenzován městem. „Je to částka na vnitřní dluh a jednou ho naši občané budou muset zaplatit,“ varoval Popelka. Lidé však kritizují i cenu podstatně nižší. „Slibovali nám levnější vodu, ale když už se zdražuje všechno od elektřiny až po odpady, proč nenapálit i ceny vody? Lidé mají našetřeno, tak to zaplatí,“ komentoval ironicky Jiří z Jihlavy, který nechtěl uvést své příjmení. Redakce ho však zná.
Zákazníci Vodovodů a kanalizací Havlíčkův Brod zaplatí v příštím roce za metr krychlový vodného a stočného necelých dvaaosmdesát korun. Na Pelhřimovsku si pak ceny určují samostatně jednotlivé radnice a v okresním městě se rozhodli nezdražovat. Cena 78,65 koruny je s přehledem nejnižší.