Stačilo seběhnout od kostela svatého Jakuba do míst, kde dnes najdeme východní část nákupního centra City park. Vyparáděné bruslařky z bohatších rodin přitahovaly muže v uniformách jako magnety. Dámy si mohly vybírat, neboť v posádkovém městě žily stovky vojáků a přicházeli stále noví.

Tak se stalo, že v lednu 1890 kolem svátku svatého Šebestiána právě na Koňském rybníku jeden z vojáků uherské zeměbrany neboli magyar király honvéd srazil nechtěně na led snoubenku jihlavského důstojníka císařské a královské armády. A bylo zle. Do pranice přispěchali na pomoc kamarádi. Dlouho se po městě povídalo, že vojenský lékař měl plné ruce práce.

Pranice na ledu vzbudila zájem veřejnosti o to víc, že z Prahy docházely stále nové informace o novince. „Moderní bruslení do Čech přivezl americký tanečník Jackson Haines v roce 1871. V Praze předváděl na ledové ploše strhující obraty, oblouky a skoky a diváci z toho byli u vytržení. Okamžitě následoval veliký zájem o novinku,“ uvedl svého času jihlavský historik Karel Křesadlo s tím, že v roce 1889 v Praze vznikl proslulý Bruslařský závodní klub.

Bruslení získalo koncem 19. století u veřejnosti takovou oblibu, že města stavěla u rybníků bruslařské pavilony se šatnami, občerstvením a různými službami pro milovníky zimní atrakce.

Také Jihlava nechala na Koňském rybníku zřídit podle plánu z roku 1890 bruslařský pavilon, který sloužil do roku 1928. Archeologický výzkum potvrdil, že součástí bruslařského zázemí byly šatny, toalety, kuchyně, pokladna a dokonce malý společenský sál s místem pro orchestr.

První zmínku o Koňském rybníku najdeme na plánu města z roku 1647. V létě sloužil lidem ke koupání a sedláci v něm plavili koně, odtud název. Po roce 1950 jej město nechalo zavézt zeminou a po roce 1970 na tom místě vyrostlo dopravní hřiště.

Stanislav Jelínek