Loni osmnáct set, letos necelých osm tisíc bude platit Aleš Hausler. To je navýšení o 440 procent. „Bydlím v okrajové části Popice a problémů tu máme dost. Nefunkční kanalizace, vodovod a tak dále, proto většina obyvatel nesouhlasí s tak obrovským navýšením daně z nemovitostí,“ řekl k náladě v místní části.

Ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka představil program osmadvacátého ročníku festivalu. Letos poprvé potrvá deset dní.
Festival dokumentárních filmů v Jihlavě naráží na limity. Proto potrvá deset dní

Z částky 1861 na 6300 se daň změnila Kamile Rychetské. „Matka tři dětí, samoživitelka. Hypotéka… A teď zřejmě i půjčka, aby bylo na daň z nemovitostí,“ okomentovala svou situaci. A připsala, že ona ani děti nebruslí, čímž narážela na častý názor, že vyšší daně jsou kvůli stavbě Horácké multifunkční arény za dvě miliardy.

Loni 1600, letos 4275 korun bude platit Hana Křikavová z Jihlavy. „Chci, aby to zaplatil ten, kdo to vymyslel,“ zlobila se. Lidé se na sociálních sítích předhání v tom, kdo si připlatí nejvíce a nešetří ostrými výrazy směrem k vedení města. Někteří ale už situaci berou s nadhledem. „Tak já vedu. Z 930 na 3096 korun. Jupí,“ okomentovala daň ironicky Hana Douglasová.

Nová zastávka MHD by měla být co nejblíže hlavnímu vstupu do zoo.
O zastávce MHD u zoo v Jihlavě se mluví roky. Lidé se dočkají možná už letos

Na vlnu kritiky reagovalo vedení Jihlavy, které se rozhodlo celou situaci podrobně okomentovat. Primátor Petr Ryška připomněl, že daň se naposledy zvyšovala v roce 2010. Následně se o navýšení hovořilo, ale chyběla odvaha učinit rozhodnutí.

Co se dále dočtete?

  • Proč se zvedl základní koeficient daně z nemovitosti v Jihlavě ze 2,5 na 4,5
  • Modelové příklady zvýšení daně z nemovisti
  • Jak vedení města vysvětluje, že chce paradoxně život lidem v krajském městě zlevnit?

Podle něj zvýšilo daň jedenáct procent obcí, v Jihlavě se místní koeficient zvedl o padesát procent. Za posledních třináct let přitom dělá inflace téměř šedesát procent. K tomu se ale ještě v celé republice zvýšila o osmdesát procent sazba, kterou stanovila vláda. Město na vyšší dani vybere osmaosmdesát milionů, necelou polovinu si pak vezme stát.

Razantní navýšení se týká zejména místních částí na okraji města, někde se zvedl základní koeficient z 2,5 na 4,5. „V okrajových částech v přepočtu na obyvatele investujeme více. V žádném případě pro město okrajové části nejsou levnější, jsou a vždy budou dražší,“ prohlásil primátor. Služby tam sice nejsou takové jako v centru, přesto stojí městskou kasu více.

U Jihlavy vznikne nová cyklostezka. Povede od Pávova do Stříteže; Zdroj: Se souhlasem města
U Jihlavy vznikne nová cyklostezka. Povede od Pávova do Stříteže

Náměstek primátora Radek Popelka pak připomněl, že v Jihlavě je nízká cena vodného a stočného. Ta je podle něj o třiadvacet korun nižší oproti obcím, kteří zůstali ve Svazku vodovodů a kanalizací. „Na roční spotřebě lidé ušetří daleko více, než kolik zaplatí na dani z nemovitostí,“ sdělil.

Vedení města také zlevnilo cestování MHD. „My se snažíme život v Jihlavě zlevnit ostatními službami, které poskytujeme občanům, aby se tu dobře žilo. A nemá cenu laborovat s daní z nemovitosti, kde jsme pouze dorovnali města stejné velikosti, co se týče koeficientů a srovnali jsme Jihlavu tak, aby měli všichni občané stejné podmínky,“ vysvětlil.

Nový parciální trolejbus v Jihlavě.
Komfortní cestování jihlavskou MHD: příští rok přijede dvanáct nových trolejbusů

Teoretické snížení dani by znamenalo nižší příjmy a město by muselo jinde zdražovat. „Je účelné, abychom pro několik obyvatel, který se dotkne zvýšení daně v okrajových částech, zvedli vodné a stočné pro všechny? Asi ne,“ usoudil Poplelka a zopakoval, že vedení města chce pro své obyvatele levnější a jednodušší život.

Lidé, kteří se obávají, že se bude daň výrazně zvyšovat v dalších letech, mohou být v klidu. Navýšení bude už jen o inflaci, tedy pár desetikorun ročně. „Za této koalice už se nebude sahat do žádných koeficientů daně z nemovitostí, pro nás je to uzavřená záležitost,“ prohlásil Popelka.

Co se mění?

  • základní koeficient se sjednotil na 4,5 – v širším centru už takový byl, v místních částech Henčov, Heroltice, Kosov, Popice, Sasov a Vysoká byl 2,5, v Antonínově Dole, Červeném Kříži, Pávově, Zborné, Hruškových Dvorech, Pístově a v Hosově byl 3,5
  • místní koeficient se zvýšil z 1 na 1,5
  • „podnikatelský“ koeficient se jako jediný nezměnil, zůstal 1,5
  • další zdražení základní sazby o 80 procent je v návaznosti na vládní konsolidační balíček
Nový parkovací automat je před katastrálním úřadem. Lidé se s ním seznamují.
Modré zóny v Jihlavě. Vrátí se placení parkovného přes SMS, bude jednodušší

Dvoupokojový byt o rozloze 50 m2
širší centrum Jihlavy, Helenín, Horní Kosov, Staré Hory do roku 2023: 550 korun/rok
Antonínův Důl, Červený Kříž, Hosov, Hruškové Dvory, Pávov, Pístov, Zborná: 427 korun/rok
Henčov, Heroltice, Kosov, Popice, Sasov, Vysoká: 305 korun/rok
Celá Jihlava od roku 2024: 1 441 korun/rok

Čtyřpokojový byt o rozloze 80 m2
širší centrum Jihlavy, Helenín, Horní Kosov, Staré Hory do roku 2023: 880 korun/rok
Antonínův Důl, Červený Kříž, Hosov, Hruškové Dvory, Pávov, Pístov, Zborná: 683 korun/rok
Henčov, Heroltice, Kosov, Popice, Sasov, Vysoká: 488 korun/rok
celá Jihlava od roku 2024: 2 305 korun/rok

Dvoupodlažní rodinný dům 109 m2 se zahradou 600 m2
širší centrum Jihlavy, Helenín, Horní Kosov, Staré Hory do roku 2023: 692 korun/rok
Antonínův Důl, Červený Kříž, Hosov, Hruškové Dvory, Pávov, Pístov, Zborná: 542 korun/rok
Henčov, Heroltice, Kosov, Popice, Sasov, Vysoká: 392 korun/rok
celá Jihlava od roku 2024: 1 834 korun/rok

Zdroj: Město Jihlava