Navýšit daň se rozhodla především krajská města a obce s větším počtem obyvatel. Ty menší se obávají reakce místních lidí.

„Možnosti navýšit daň z nemovitosti jsme nevyužili hned první rok. Dvojnásobně vyšší než doposud bude až od roku 2010,“ řekl starosta Třeště Vladislav Nechvátal.

V praxi to znamená, že pokud například za byt lidé v Třešti zaplatili kolem dvou až tří stovek korun, budou muset z peněženky vytáhnout částku jednou tak vysokou.

„Od roku 1993 jsme daň nezvyšovali. Od té doby se neustále zvyšují náklady, ale také příjmy lidí, takže si myslím, že je daň únosná,“ dodal Nechvátal.

Peníze půjdou do údržby města

Letos vybere téměř šestitisícová Třešť na dani z nemovitosti 1,7 milionu korun, příští rok zhruba 3,5 milionu. „Peníze použijeme na údržbu města. Na zeleň, chodníky, osvětlení či komunikace,“ vyjmenoval třešťský starosta Vladislav Nechvátal.

V krajském městě Vysočiny bylo odsouhlaseno dvojnásobné zvýšení a daň z nemovitosti se počítá podle koeficientu dva.

„Letos vybereme na této dani zhruba 45 až 48 milionů korun,“ uvedla vedoucí ekonomického odboru Dagmar Kosová.

V Brtnici ani v Polné daň nezvyšovali. „A ani nic takového nepřipravujeme,“ konstatoval polenský starosta Jindřich Skočdopole.

„Obce by obrovské peníze určitě potřebovaly, ale na druhou stranu na lidi doléhá ekonomická krize, takže jsme se rozhodli, že daň z nemovitosti navyšovat nebudeme,“ doplnil Skočdopole.

Telč se uchýlila pouze ke sjednocení koeficientu, který se pro různé části města lišil.

„Koeficient jsme sjednotili na číslo dva. Nárůst daně bude tedy jen jemný,“ podotkla telčská místostarostka Miroslava Švaříčková.

Daň neovlivní trh s nemovitostmi

Například v Opatově, Záborné či Zbilidech, obcích, které mají do dvou set obyvatel, se k tomuto kroku vůbec neodhodlali. „Zvyšování daně z nemovitosti u nás neprošlo. Lidé byli proti,“ poznamenal starosta Opatova Jaroslav Duba.

Podle některých odborníků na trh s realitami nebude mít zvýšení daně z nemovitosti příliš velký vliv na obchod s nemovitostmi v České republice.

„Současná ani navrhovaná zvýšená daň z nemovitosti v České republice není, a ani nebude, motivujícím ani demotivujícím faktorem v obchodu s nemovitostmi,“ nechal se slyšet Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří České republiky.

MĚSTO KOLIKRÁT

Jihlava 2x
Hradec Králové 3x
Karlovy Vary 2x
Liberec 2x
Pardubice 2x
Ústí nad Labem 3x